To już finał: Windows 10 build 16299.15 wygląda na RTM Fall Creators Update

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dzisiaj w szybkim pierścieniu aktualizacji programu Windows Insider pojawił build 16299.15. Nie przynosi żadnych zmian, jedynie kilka pomniejszych poprawek, nie byłoby w zasadzie więc o czym wspominać, gdyby nie jedna kwestia. Wygląda na to, że to ostatni build z cyklu deweloperskiego Redstone 3, czyli w praktyce oficjalny Release To Manufacturing systemu Windows 10 Fall Creators Update.

Trzeba podkreślić, że Microsoft oficjalnie nie potwierdził statusu tego buildu, choć wcześniej zapowiadał, że Insiderzy będą jako pierwsi wiedzieć, że RTM jest gotowy. Wszystko jednak pasuje – otóż ogłaszając build w kanale Fast Ring, poinformowano, że 16299.15 zostanie poddany testom obsługi przez mechanizm Cumulative Updates w Windows Update.

Dodatkowo Brandon LeBlanc, starszy menedżer Microsoftu przyznał, że 16299.15 niczym się nie różni od wydanego w zeszłym tygodniu buildu 16299, za wyjątkiem usunięcia z pulpitu znaku wodnego, towarzyszącego testowym kompilacjom.

Wydanie dzisiaj wersji RTM nowej wersji Windowsa byłoby więc jak najbardziej na czas. Dokładnie za dwa tygodnie, 17 października planowana jest oficjalna premiera kolejnego Windowsa 10. Build 16299.15, który podobno jest już dostarczany do producentów sprzętu, osiągnął wystarczający poziom stabilności i niezawodności, by wykorzystać go jako OEM-owy system do preinstalacji na komputerach. W razie potrzeby – wykrycia usterek na ostatniej prostej – dwa tygodnie powinno wystarczyć na przygotowanie i dostarczenie łatek, już przez Windows Update.

Uczestnicy programu Windows Insider, którzy zmęczyli się testami nowych wersji systemu, mogą więc bezpiecznie zrezygnować z dalszych testów, pozostając przy ostatniej dostarczonej im wersji systemu. Będzie ona otrzymywała poprawki i aktualizacje tak samo, jak każda inna wersja „dziesiątki” (poza tym specjalnym wypadkiem z wydaniem Anniversary Update na stare procesory Atom).

A co z tymi, którzy chcą pozostać Insiderami w dalszym ciągu? Teraz, gdy rozwój Fall Creators Update jest już zakończony, Microsoft będzie chciał przenieść pozostałych uczestników Fast Ring do gałęzi Redstone 4. Obecnie buildy z tej gałęzi, zaczynające się już od cyfr 17, oferowane są tym, którzy skorzystali z opcji Skip Ahead.

W ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się, że Skip Ahead po prostu zniknie. Ci którzy otrzymują buildy Redstone 4 będą oczywiście dostawać je dalej. Niespodzianka może czekać tych z Fast Ringu, którzy pozostali do końca przy Redstone 3 – dostaną do testów całą gamę nowych funkcji, których stabilności nikt nie obiecuje.

Jeśli chcą uniknąć tego losu, najbezpieczniej będzie przełączyć się na pierścień Release preview, który daje wczesny dostęp do łatek i poprawek aktualnych wersji systemu, dostarczając nowe funkcje jeszcze później, niż pierścień Slow.

© dobreprogramy