reklama

Tobii REX — komputer sterowany wzrokiem jeszcze w tym roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Jako użytkownicy komputerów i konsol stale się rozwijamy, jeżeli o sposoby interakcji z ulubionymi urządzeniami chodzi. Poza klawiaturami, myszkami czy padami, ze sprzętem swym komunikujemy się także od niedawna za pomocą ruchów — że z ciekawszych rozwiązań na rynku PC wspomnę manipulatory Razer Hydra. Szwedzka firma Tobii do tematu obsługi komputera podeszła nieco inaczej i bardziej bezpośrednio. Od jakiegoś czasu opracowuje system śledzenia wzroku, który pod nazwą REX zadebiutuje w ograniczonej ilości egzemplarzy jeszcze w tym roku.

Urządzenie ma postać niewielkiego paska, umiejscawianego pod monitorem (działa też z laptopami), podłączanego pod USB. Do obsługi wykorzystywane jest specjalne oprogramowanie, które uczymy określonych poleceń. W 2013 roku REX rozejdzie się zaledwie w 5 tysiącach sztuk, aby system jako tako spopularyzować i skłonić szersze grono deweloperów do zainwestowania pieniędzy w zestaw „startowy”. Równocześnie próbuje zainteresować się technologią graczy — powstała specjalna wersja Minecrafta, a w Nowym Jorku sprawdzić można automat z grą EyeSteroids, sterowany naturalnie wzorkiem. Tobii oczywiście myśli też o medycznym zastosowaniu systemu, kierując swe produkty między innymi do neurologów. Pierwsze urządzenia „dla domu” trafią na rynek w marcu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama