reklama

Torrenty usprawnią internetową bibliotekę

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Internet Archive to instytucja, która ma na celu zgromadzenie jak największej ilości zasobów multimedialnych i udostępnienie ich w formie cyfrowej biblioteki. Choć w jej ofercie nie znajdziemy najnowszych filmów czy albumów znanych artystów, internetowe archiwum boryka się z problemem przepustowości łącz. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż wszystkie pliki trafią do sieci w formie torrentów.

BitTorrent to obecnie najszybszy sposób pobierania, bo użytkownicy ściągają pliki równocześnie z dwóch serwerowni i od innych osób. To wielka szansa na stworzenie symbiozy między użytkownikami sieci BitTorrent a archiwami i bibliotekami. Mam nadzieję, że społeczność wesprze ten ruch - podsumował Brewster Kahle, założyciel Internet Archive. W chwili obecnej bezpłatne zasoby instytucji obejmują blisko 1,2 mln książek, 10 tys. filmów i 127 tys. plików dźwiękowych i muzycznych, a każdego dnia archiwum jest poszerzane o setki następnych materiałów.

To jednak nie koniec rozwoju, bo Kahle chce wykorzystać sieć BitTorrent do stworzenia rozbudowanego magazynu plików. Jak twierdzi, jego zespół pracuje już nad mechanizmem pozwalającym na stworzenie alternatywnej bazy Internet Archive. Taki ruch pozwoliłby na ograniczenie ryzyka wyłączenia serwisu np. w przypadku ataku DDoS. A przy okazji internauci będą mogli dowieść, że torrenty to nie tylko siedlisko piratów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii