reklama

Twórcy Skype'a pozywają eBay

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy komunikatora internetowego Skype złożyli pozew przeciwko firmie eBay oraz inwestorom, którzy zdecydowali się niedawno na zakup części praw do aplikacji.

Założyciele Skype’a - Niklas Zennstrom oraz Janus Friis, liczą na wysokie odszkodowanie za wykorzystywanie przez eBay bez ich zgody technologii o nazwie Global Index. Jest ona wykorzystywana m.in. do wyszukiwania użytkowników. Po zakupie Skype’a w 2005 roku, eBay postanowił nie wykupywać praw do wspomnianej technologii a jedynie zdobyć pozwolenie na jej wykorzystywanie od Joltid - niezależnej spółki założonej przez Zennenstorma oraz Friisa w 2002 roku.

Przypomnijmy, że Zennenstorm i Friis stworzyli Skype w 2003 roku, a dwa lata później sprzedali je firmie eBay za 2,6 miliardów dolarów. Ostatnio ten znany szczególnie z serwisu aukcyjnego koncern zdecydował się sprzedać 65% akcji Skype'a za 1,9 miliarda dolarów.

Złożony pozew stawia pod znakiem zapytania nie tylko sprzedaż programu, lecz również jego dalsze funkcjonowanie, które trudno sobie wyobrazić bez technologii Global Index.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama