UKUI receptą na sukces chińskiego Ubuntu – to udany zamiennik pulpitu Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

UKUI to nowe środowisko graficzne na Linuksa, pochodzące prosto z Chin. Rozwijane z myślą o dystrybucji Ubuntu Kylin potwierdza stare przysłowie, że od nadmiaru głowa nie boli. Choć bowiem obfitość środowisk graficznych na Linuksie może oszałamiać, to jednak ich wzajemna konkurencja pomaga uczynić opensource’owy pulpit lepszym – mimo że jego rozwój przebiega w raczej przypadkowy sposób. Tutaj wygląda na to, że mamy do czynienia ze środowiskiem, które rozwiązuje całkiem konkretny problem. UKUI to interfejs dla tych, którzy przywykli do pracy z Windowsem 7 i oczekują by linuksowy pulpit był podobny do pulpitu systemu Microsoftu.

Rozwinięciem nazwy UKUI jest Ubuntu Kylin User Interface. Kylin, czyli chiński fork Ubuntu, oficjalnie wspierany przez Canonicala, już i tak daleko odszedł od standardowego Ubuntu, oferowanego na Zachodzie. Mocno zmodyfikowane Unity, własny zestaw aplikacji, obejmujący m.in. chiński kalendarz, aplikację pogodową i asystenta migracji Youker, własne centrum oprogramowania, a do tego mechanizm pisania po chińsku Sogou, oraz zamiast LibreOffice – popularny tam WPS Office.

Warto zauważyć, że domyślnie Kylin w swoim Unity zerwał także z charakterystycznym ustawieniem launchera aplikacji przy lewej krawędzi ekranu, to za sprawą chińskich deweloperów udało się wymóc możliwość umieszczenia go na dolnej krawędzi. Od tego jednak wciąż jeszcze droga daleka do upodobnienia interfejsu użytkownika do tego, co chiński użytkownik zna z najpopularniejszego w tym kraju Windowsa 7. Co by nie mówić, Unity dla kogoś, kto miał wcześniej tylko doświadczenie z „okienkami” Microsoftu, jest kompletnie niezrozumiałe.

Temu właśnie ma zaradzić UKUI. Nowe środowisko (które być może będzie domyślnie oferowane w Kylinie 17.04) powstało na bazie MATE, które przecież jest repliką oryginalnego Gnome 2.x – ale tak właśnie zmienionego, by przypominać Windows 7. Od razu zobaczymy pulpit z ikonami reprezentującymi aplikacje, dokumenty czy zasoby systemowe i pasek u dołu ekranu z menu Start, przełącznikiem aplikacji i zasobnikiem systemowym. Samo menu Start jest tak zaprojektowane, by jak najbardziej przypominać to z „siódemki”, włącznie z wyświetlaniem awatarka, wyszukiwarką czy możliwością przypinania ulubionych aplikacji.

Dostosowano także do oczekiwań użytkowników Windowsa 7 panel sterowania Ubuntu, zadbano o detale takie jak wygląd ikon, widżetów okien i kolorystyki, wprowadzono też nowy menedżer plików Peony, który bliski jest temu, co znamy z windowsowego Eksploratora. Zmieniono też wygaszacz ekranu – a to dopiero początek prac. Stojący na czele projektu Jianfeng Li obiecuje, że z czasem do funkcjonalności i wzornictwa Windowsa 7 dostosuje kolejne elementy UKUI. Ciekawe, czy uda mu się ta sztuczka z selektorem plików, który w Windowsie jest przecież daleko bardziej zaawansowany od wzorowanego na macOS-ie selektora z biblioteki Gtk+.

To ciekawe chińskie środowisko działa oczywiście nie tylko na Kylinie (którego obraz z UKUI można pobrać ze stron projektu). Możecie zainstalować je na niestabilnym jeszcze Ubuntu 17.04. Środowisko ma własne repozytorium PPA, które należy dodać poleceniem sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui.

Należy następnie wydać polecenie sudo apt update && sudo apt install ukui-desktop-environment.

Z góry uprzedzamy, że tak zainstalowane UKUI będzie póki co bardzo surowe i brzydkie, pozbawione całej stylizacji. Pozwala jednak wypróbować całkiem sprawnie działające komponenty interfejsu.

Podoba Wam się taka chińska replika „siódemki” na Ubuntu?

© dobreprogramy