reklama

USB Implementers Forum nie życzy sobie Open Hardware

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zarówno dla niewielkich firm, jak i hobbystów-elektroników, którzy chcieliby się wziąć za produkcję własnego sprzętu wykorzystującego interfejs USB, największą przeszkodą są nie sprawy techniczne, ale kwestie formalne, związane z organizacją USB Implementers Forum (USB-IF). Aby bowiem dowolne urządzenie uzyskało certyfikat zgodności z USB, jego producent uzyskać musi identyfikator VID (Vendor ID) od organizacji – oczywiście nie za darmo. Gdy już swój VID uzyska, jego produkty będą oznaczane parą VID:PID (Product ID), pozwalającą na jednoznaczne zidentyfikowanie sprzętu.

Dla dużych producentów przejście formalności związanych z uzyskaniem VID, jak i wyłożenie niezbędnych pieniędzy, nie powinno stanowić problemu. Dopuszczalne są trzy opcje: zostać członkiem USB-IF, płacąc rocznie 4 tysiące dolarów, zostać licencjobiorcą na okres dwóch lat, płacąc za to 3500 dolarów, albo też jednorazowo kupić samo Vendor ID bez podpisywania umowy licencyjnej, za 5 tysięcy dolarów (bez prawa używania logo USB). Kwoty te, szczególnie dla mieszkańców mniej zamożnych krajów, są zaporowe – i to sprawiło, że firma Arachnid Labs zdecydowała się zaoferować alternatywę.

Nick Johnson, dyrektor Arachnid Labs, uznał, że dobrze by było, gdyby powołana w tym celu fundacja non profit wykupiła VID, a następnie zaczęła przyznawać PID-y swoim członkom, którzy tworzą wolne i otwarte urządzenia (open hardware). W ten sposób nagle te wszystkie hobbystyczne, niezależne konstrukcje mogłyby bez dodatkowych kosztów otrzymać status zgodnych z USB.

Z jakiegoś tajemniczego powodu pomysł ten nie przypadł do gustu USB-IF. W tej sprawie niemal natychmiast wypowiedziała się VTM Group, firma świadcząca usługi menedżerskie i zapewniająca obsługę prawną dla całego tego stowarzyszenia. Johnson otrzymał list, w którym żąda się od Arachnid Labs natychmiastowego zaprzestania zbiórki funduszy na zakup unikatowego USB VID, w celu odsprzedaży, przekazania czy licencjonowania PID-ów, oraz usunięcia z materiałów marketingowych i strony internetowej wszelkich odniesień do USB-IF, VID-ów i PID-ów.

Co najciekawsze, samo USB-IF niekoniecznie musi być takiej inicjatywie przeciwne: wśród dyrektorów organizacji znaleźć można ludzi z firm takich jak Intel czy HP, które wspierały chętnie inicjatywy związane z Open Hardware. W dyskusji na Slashdocie pojawiły się pomysły, aby społeczność wzięła sobie VID z numerem 0xF055, a następnie utworzyła respektowany przez niezależnych deweloperów rejestr PID-ów. Czy jednak to tylko nie zaogni całej sytuacji (szczególnie gdy ktoś w oficjalnym procesie uzyska taki VID) – to się dopiero okaże.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama