USB i jego "czytelne" oznaczenia, w których ostatecznie nawet Intel się pogubił

USB i jego "czytelne" oznaczenia, w których ostatecznie nawet Intel się pogubił

USB i jego "czytelne" oznaczenia, w których ostatecznie nawet Intel się pogubił
Piotr Urbaniak
08.01.2020 21:14, aktualizacja: 08.01.2020 22:31

USB 3.2 Gen 1, Gen 2, Gen 2x2, wcześniej USB 3.1 Gen 1 i Gen 2, jeszcze wcześniej USB 3.0. Tak, klient bez wątpienia może się w tym pogubić, a teraz pogubił się nawet sam Intel.

Dział prasowy Intela rozesłał do dziennikarzy notkę, w której jeden z akapitów poświęcono zapowiedzianemu na CES 2020 protokołowi Thunderbolt 4. Przedsiębiorstwo chwali się tam, że standard TB 4 osiąga, tu cytuję, czterokrotność przepustowości USB 3.

Logiczne? W żadnym razie – bo Intel w swych innych dokumentach i specyfikacjach mianem USB 3 określa właściwie każde współczesne złącze uniwersalnej magistrali szeregowej. Tak osiągające 5 Gb/s USB 3.2 Gen 1 aka USB 3.1 Gen 1 aka USB 3.0, jak i USB 3.2 Gen 2x2 o szybkości czterokrotnie wyższej. Chaos to mało powiedziane, na usta cisną się słowa bardziej żołnierskie.

Z informacji zakulisowych wiemy, że Thunderbolt 4 osiągnie 80 Gb/s, dwukrotnie więcej niż poprzednia wersja tego interfejsu i czterokrotnie więcej niż najszybsze w tym momencie USB, a więc USB 3.2 Gen 2x2. Związane z tym jest jednak jeszcze jedno informacyjne zamieszanie.

Obraz
Obraz

Intel bowiem w produktach konsumenckich USB 3.2 Gen 2x2 na razie nie oferuje. Najnowocześniejszy pod względem architektonicznym Ice Lake ma kontroler USB 3.2 Gen 2, a co za tym idzie nazwa USB 3 dotąd na dobrą sprawę nie pojawiła się w kontekście najszybszej z odmian.

Powiedzcie mi, bo może jestem jakimś odszczepieńcem: czy fakt, że w obowiązującej nomenklaturze gubią się nawet przedstawiciele wiodącego producenta nie jest dobitnym dowodem na to, że próg bałaganu dobił do apogeum? Miało być robienie wody z mózgu klienta, a wyszło samozaoranie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)