Ubuntu MATE 19.04 z ważnymi usprawnieniami dla graczy i właścicieli laptopów z Optimusem

Strona główna Aktualności
Fot. Społeczność Ubuntu MATE
Fot. Społeczność Ubuntu MATE

O autorze

Ubuntu MATE 19.04, czyli alternatywna wersja systemu operacyjnego Ubuntu 19.04 Disco Dingo ze środowiskiem graficznym MATE, zamiast GNOME, zazwyczaj postrzegane jest jako idealne rozwiązanie dla początkujących. Jednak tym razem autorzy chwalą się również poprawkami wdrożonymi z myślą o graczach, również tych korzystających z laptopów.

"Podczas cyklu rozwoju Ubuntu 18.10, jądro Linux, firmware, Mesa oraz Vulkan zostały zaktualizowane, aby upewnić się, że zapewniamy najlepsze możliwe wsparcie dla kart graficznych AMD. Natomiast w cyklu 19.04 raz jeszcze przeprowadziliśmy rzeczone aktualizacje, a ponadto poprawiliśmy domyślne wsparcie kart graficznych marki Nvidia" – pisze szef projektu, Martin Wimpress, w uwagach do wydania.

Podczas instalacji Ubuntu MATE użytkownik może automatycznie wgrać zamknięty sterownik Nvidii, który zapewnia najlepszą wydajność. Ponadto, istnieje również możliwość dodania specjalnego apletu MATE Optimus Hybrid Graphics. Ten z kolei umożliwia zarządzanie kartami graficznymi w przypadku laptopów, które korzystają zarówno z czipu zintegrowanego, jak i dedykowanego.

Płynne przełączanie między grafikami

Wówczas na pasku zadań pojawi się ikonka Nvidii, skrywająca przydatne menu kontekstowe. Pozwoli w czasie rzeczywistym przełączać się pomiędzy procesorami graficznymi. Panel działa na podobnej zasadzie co znana z systemów Windows opcja "Uruchom z procesorem graficznym o wysokiej wydajności", tyle że zmiana odbywa się globalnie, a nie dla konkretnej aplikacji. Niemniej ma to pewne plusy, gdyż łatwiej jest całkowicie odciąć dGPU, oszczędzając energię w podróży.

Co poza tym? Swoistą ciekawostką jest, że Ubuntu MATE 19.04 zyskało wsparcie dla kieszonkowych komputerów GPD Pocket i GPD Pocket 2. Reszta stanowi kalkę protoplasty, Ubuntu 19.04. Jest jądro Linux 5.0, domyślnie zainstalowany Firefox 66.0.3, Thunderbird 60.6.1, LibreOffice 6.2.2.2 czy VLC Player 3.0.6. Wsparcie aktualizacjami funkcji i bezpieczeństwa potrwa do stycznia 2020 r.

Tradycyjnie, ISO z systemem możecie nieodpłatnie pobrać z oficjalnej strony internetowej.

© dobreprogramy
s