r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Unity i Ubuntu Touch rozwijane przez społecznosć – znamy plany UBPorts

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Krótko po ogłoszeniu przez szefa Canonicala porzucenia rozwoju Unity, powstały co najmniej dwa niezależne przedsięwzięcia, które obiecały, że zarówno środowisko graficzne Unity, jak i mobilny wariant Ubuntu będą nadal rozwijane przez społeczność.

Dzisiejszy wpis na Google+ Marka Shuttlewortha wyjaśnił, że przyszłość Ubuntu to inwestycje w Ubuntu GNOME. Dalszy rozwój porzuconych przez Canonicala projektów zapowiedział między innymi Marius Gripsgard z UBPorts. W sesji Q&A, podzielił się on szczegółami swoich planów.

Wygląda na to, że to rozwój Ubuntu Touch jest priorytetowy, zaś środowisko graficzne Unity będzie przez UBPorts rozwijane w zasadzie tylko jako nieodłączny element Convergence, czyli linuksowego protoplasty Continuum. UBPorts otwarcie przyznaje, że docelowo będzie chciało porzucić serwer wyświetlania Mir i przeportować Unity na Waylanda.

r   e   k   l   a   m   a

Reszta pytań – co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę wczesny etap rozwoju przedsięwzięcia – spotkała się z mniej zdecydowaną odpowiedzią. UBPorts nie chce na razie nic wykluczać, łącznie z kompatybilnością aplikacji z Sailflish OS-a. Finansowanie projektu będzie się odbywać dzięki dobrowolnym dotacjom.

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań o projekt unity8org, inny społecznościowy fork Unity, który został ostatnio przemianowany na Yunit. UBPorts potwierdziło, że rozmowy z zespołem trwają, jednak Yunit bardziej skupione jest na rozwoju pulpitowego środowiska graficznego, oni zaś rozwijać chcą je jedynie jako element Ubuntu Touch.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.