Ustawienia prywatności w Creators Update – które wybrać?

Ustawienia prywatności w Creators Update – które wybrać?

Ustawienia prywatności w Creators Update – które wybrać?
Oskar Ziomek
15.04.2017 15:47

Aktualizacja Windows 10 Creators Update przynosi wiele nowości, co pociąga za sobą konieczność wprowadzenia nowych ustawień, również tych dotyczących prywatności. Na wybór odpowiednich z nich natkniemy się już na etapie pierwszej konfiguracji, jeśli wykonujemy czystą instalację systemu, ale dotyczą one także użytkowników przeprowadzających typową aktualizację Windowsa.

Przyjrzyjmy się zatem czego one dotyczą i w jaki sposób wpływają na nasze bezpieczeństwo. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że ustawienia te nie są ostateczne i w przyszłości bez problemu będzie można je zmienić.

Ustawienia prywatności, na które natkniemy się po raz pierwszy konfigurując komputer z Windows 10 Creators Update
Ustawienia prywatności, na które natkniemy się po raz pierwszy konfigurując komputer z Windows 10 Creators Update

Co więcej, instalując jedynie aktualizację systemu, można być spokojnym, że część dotychczasowych ustawień użytkownika, która pokrywa się z opcjami w nowych ustawieniach, nie zostanie domyślnie nadpisana – zapamiętane zostaną wybory sprzed aktualizacji.

Lokalizacja

Zgadzając się na jej udostępnianie, system i aplikacje będą mogły wykorzystywać ją, by dostosowywać prezentowane treści do aktualnego miejsca pobytu użytkownika. Umożliwi to na przykład automatyczne pobieranie prognozy pogody dla naszej miejscowości lub ułatwi wyznaczanie tras podróży w przypadku korzystania z map.

Rezygnując z tej opcji należy mieć również na uwadze, że stracimy tym samym możliwość łatwiejszego odnajdywania zgubionego urządzenia.

Rozpoznawanie mowy

Aktywując tę opcję, instalowane w komputerze aplikacje będą mogły wykorzystywać mikrofon urządzenia, by nagrywać i rozpoznawać mowę użytkownika. W założeniu związane jest to również z wykorzystaniem Cortany – asystenta głosowego Microsoftu, jednak wciąż nie jest to opcja działająca w języku polskim.

Zgoda na rozpoznawanie mowy jest jednoznaczna ze zgodą na przesyłanie naszych próbek głosu Microsoftowi, w celu dalszego udoskonalania tej funkcji.

Diagnostyka

W tym przypadku wybierać możemy pomiędzy opcją pełne oraz podstawowe. Określa to zakres, w jakim będziemy dostarczać producentowi informacje o sposobie wykorzystania komputera, by ułatwić dalsze udoskonalanie produktów. Wśród udostępnianych w pełnym zakresie danych znajdą się te pobierane z przeglądarek internetowych, o użyciu programów, funkcji pisma odręcznego oraz z wykorzystaniem klawiatury.

Wybierając mniejszy zakres danych, Microsoft będzie otrzymywał jedynie te niezbędne do utrzymania aktualności oprogramowania i bezpieczeństwa. O szczegółach przeczytać możecie natomiast w naszym materiale odnośnie telemetrii w systemie Windows 10.

Dostosowana zawartość i funkcje dzięki danym diagnostycznym

Zaznaczając tę opcję, zbierane w poprzednim kroku dane diagnostyczne wykorzystane zostaną przez Microsoft do personalizowania ofert i porad, zgodnie z tym, w jaki sposób wykorzystujemy komputer. Rezygnacja z tej opcji poskutkuje wysyłaniem do użytkownika jedynie ogólnych zaleceń i porad.

Odpowiednie reklamy

To ustawienie pozwoli aplikacjom w komputerze wykorzystywać identyfikator treści reklamowych, aby oferty prezentowane w reklamach lepiej odpowiadały zainteresowaniom użytkownika. Wyłączenie tej opcji poskutkuje jedynie zmianą treści samych reklam – ich liczba nie ulegnie zmianie.

Gotowe!

Na koniec dodajmy, że powyższe okno ustawień to teraz obowiązkowy krok podczas wstępnej konfiguracji systemu. Zastępuje on dotychczasowe ekrany Rozpocznij szybko oraz Dostosuj ustawienia. Więcej o samej aktualizacji Creators Update przeczytać możecie w serii, gdzie zebraliśmy wszystkie materiały z nią związane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)