Vivaldi 1.3: lepsza personalizacja, ochrona prywatności i własnościowe media

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Deweloperzy przeglądarki Vivaldi pochwalili się właśnie wersją 1.3 swojej przeglądarki. Nie ustają w staraniach o stworzenie najlepszej odmiany Chromium dla swoich przyjaciół – ta wersja może nie przynosi przełomowych zmian, ale czyni program odczuwalnie przyjemniejszym i wygodniejszym w użyciu, szczególnie dla tych, którym „generyczność” Chrome/Chromium nie bardzo odpowiada.

Najbardziej w oczy rzuca się nowy kreator skórek. Nie jesteśmy już skazani na domyślne palety kolorów, dostarczane przez projektantów przeglądarki. Teraz można zmienić kolory dowolnego elementu interfejsu, a także ustawić takie ich aspekty jak przezroczystości czy zaokrąglenia. Czyni to Vivaldiego potencjalnie najbardziej kolorową przeglądarką na rynku, na dobre i na złe. Plusem jest na pewno to, że po uruchomieniu Vivaldiego od zera (z nowym profilem), zobaczymy kreator wyglądu, który pozwoli go dopasować do używanego pulpitu.

Znacznie rozbudowano obsługę gestów myszy, tak cenionych przez użytkowników klasycznej Opery. Oprócz nowych domyślnych gestów dodano do konfiguracji własnych gestów ponad 90 różnych funkcji przeglądarki.

Przeglądarka uzyskała też ulepszone zabezpieczenia prywatności. Protokół WebRTC, wykorzystywany przez rozmaite webowe komunikatory do rozmów wideo w czasie rzeczywistym, czasem potrafi zdradzić adres IP użytkownika, co jest szczególnie groźne dla tych, którzy korzystają z narzędzi do ukrywania swojej aktywności w Internecie, takie jak serwery proxy czy wirtualne sieci prywatne. Vivaldi rozwiązuje ten problem za pomocą przełącznika, który wyłącza funkcję rozgłaszania adresu IP – znacznie spowalnia to działanie WebRTC, ale zarazem zapewnia większą prywatność komunikacji. Wystarczy w Ustawienia > Prywatność odznaczyć funkcję Broadcast IP for best WebRTC performance.

Zadowoleni będą też użytkownicy Linuksa – działa już funkcja hibernowania stron otwartych w kartach. To alternatywa do ich zamykania – hibernacja zwalnia wszystkie zajęte zasoby systemowe, a przy tym pozostawia kartę dostępną pod ręką. Przydatne dla tych, którzy pracują z dużymi aplikacjami webowymi. Drugą ważną zmianą jest znacznie lepsza obsługa własnościowych mediów. Przeglądarka obsługuje teraz wszystkie wersje pakietu chromium-codecs-ffmpeg-extra package, a nie tylko ten okrojony z repozytoriów Ubuntu. Użytkownicy Arch Linuksa mogą np. zainteresować się pakietem vivaldi-snapshot-ffmpeg-codecs z repozytorium AUR.

Vivaldi 1.3 jest już w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa i macOS-a.

© dobreprogramy