Vyatta – otwarty router

Strona główna Aktualności

O autorze

Vyatta to ciekawa specjalistyczna dystrybucja Linuksa przeznaczona do tworzenia routerów. Charakterystyczną cechą Vyatty jest wsparcie dla większości najpopularniejszych protokołów routingu. Właśnie ukazała się nowa wersja systemu, oznaczona numerem 2.0.

Vyatta bazuje na Debianie i projekcie XORP, oferuje między innymi pełną obsługę protokołów RIP, OSPF i BGP, translacji adresów NAT, posiada także wbudowanego firewalla. Obsługiwana jest większość kart sieciowych i popularne interfejsy szeregowe. Administracja routerem odbywa się za pomocą konsoli tekstowej poprzez SSH lub graficznego interfejsu dostępnego przez przeglądarkę WWW.

Vyatta posiada także wsparcie dla technologii VRRP, pozwalającej na tworzenie klastrów zwiększających niezawodność łącza. System dostępny jest w postaci LiveCD z możliwością instalacji na dysku twardym lub pamięci Flash (wymagane jest jedynie 256 MB wolnego miejsca)

Najnowsza wersja Vyatty (2.0) jest już w pełni kompatybilna z Debianem, co pozwala na instalowanie aplikacji z tej dystrybucji, a co za tym idzie, na nieomal dowolne rozszerzanie jej funkcjonalności. Poprawiono także wydajność (w szczególności w obsłudze routingu BGP) i dodano eksperymentalne wsparcie dla ruchu multicastowego i protokołu IPv6.

Vyatta dostępna jest w dwóch wersjach, darmowej i płatnej, ta druga charakteryzuje się częstszymi wydaniami i wsparciem technicznym. Więcej informacji na temat Vyatty znaleźć można na stronie twórców, z której można także pobrać obraz płyty CD (97MB).

© dobreprogramy