W Warszawie otwarto Blockchain Lab, centrum innowacji dla branży FinTech

Strona główna Aktualności

O autorze

O ile wciąż jeszcze wiele osób ma wątpliwości do wartości kryptograficznych walut, takich jak bitcoiny, to nawet największe instytucje finansowe otwarcie mówią, że stojąca u ich podstaw technologia blockchain (łańcucha bloków) może mieć kluczowe znaczenie dla gospodarki i innowacji w sektorze finansowym. Teraz firma Coinfirm.io otwiera w Warszawie swój pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek Blockchain Lab, w nadziei włączenia do tej rewolucji pomiotów z branży finansów i nowych technologii oraz placówek naukowych i edukacyjnych.

W tym tygodniu, podczas Warsaw Block, comiesięcznego spotkania entuzjastów Bitcoina, Blockchaina oraz Distributed Ledger Technology (DLT – w praktyce bardziej „ubankowionej” odmianie Blockchaina) ogłoszono uruchomienie Blockchain Lab, o którym jego założyciele mówią, że ma być ekosystemem łączącym startupy, technologie, partnerów i inwestorów z całego świata. Już teraz w działania tego centrum innowacji zaangażowała się jedna z największych giełd kryptowalut w Europie, tj. Bitcurex.com.

Samo Coinfirm.io skupia się przede wszystkim na tych zagadnieniach technologii blockchain, które wiążą się z kwestiami weryfikacji, identyfikacji i szeroko pojmowanej zgodności z prawem. Laboratorium ma służyć jednak większym celom.

Nasz Blockchain Lab będzie doskonałym środowiskiem do pracy nad rozwiązaniami FinTech wokół kluczowych cyfrowych walut takich jak Bitcoin, Ethereum i smart contracts. Dodatkowo zaoferuje wiele innych wdrożeń i aplikacji. Podobnie jak Internet w latach 90-tych, tak Blockchain w niedalekiej przyszłości będzie wpływać na niezliczone branże oraz instytucje. Stanie się znaczącą częścią systemów, które oddziałują i determinują nasze codzienne życie. Rozwój i dostęp na tym etapie nie powinien być zarezerwowany tylko dla instytucji finansowych lub zamożnych spółek, ale także dla rządów, programistów, uniwersytetów i innych startupów – powiedział Paweł Aleksander, współzałożyciel Coinfirm.

Wiemy, że Blockchain jest najważniejszą technologią od czasu powstania Internetu i chcemy dać dostęp do niej dla najlepszych partnerów i szerszemu gronu. Umożliwiamy udział w tej unikalnej szansie w historii. Dlatego też otwieramy kolejne Laboratoria Blockchain w innych krajach i rozpoczęliśmy już współpracę w Afryce. Biorąc pod uwagę, że jest to technologia globalna – replikujemy nasze rozwiązanie w zakresie Coinfirm Blockchain Lab z partnerami w Lagos – dodał Paweł Aleksander.

Założyciele Blockchain Lab podkreślają bowiem, że swobodny dostęp do zasobów wiedzy jest jednym z największych czynników wzrostu i sukcesu. Chcą budować przyszłość dającą bardziej równe i sprawiedliwe możliwości korzystania z tych środków, czy to będzie największy bank czy też pojedynczy programista po drugiej stronie świata.

Ważnym celem jest umożliwienie globalnego dostępu do związanych z Blockchainem technologii, a także możliwość ich testowania używania. Powodzenie w tej dziedzinie zależy od efektu synergii. Im więcej podmiotów zaangażuje się w projekt, tym większy będzie sukces rynkowy. Dlatego rozwijane są w ramach Blockchain Lab usługi dla osób „nieubankowionych”, a także IDbity – technologie związane z identyfikacją i analizą danych użytkowników. Ważnym projektem jest też Bug Bounty – poszukiwanie błędów w systemach w zamian za nagrodę. Ma to wzmocnić pozycję Coinfirm.io jako lidera w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowych walut.

Więcej na temat tych inicjatywy znajdziecie na stronach coinfirm.io. O samych zaś technologiach inteligentnych kontraktów i pomysłowym wykorzystaniu Blockchaina będziemy niebawem pisać na łamach dobrychprogramów.

© dobreprogramy
s