W WordPressie 4.0 wszystko ładniejsze i przyjaźniejsze, ale poważnych zmian brak

Strona główna Aktualności

O autorze

Zwykle przy zmianie wiodącego numeru wersji programu oczekujemy, że doszło w nim do poważnych zmian. Deweloperzy WordPressa, od lat już najpopularniejszego systemu zarządzania treścią, nie wierzą jednak w semantyczne wersjonowanie. Wydana właśnie wersja 4.0 powinna nosić raczej numer 3.10 – nie ma w niej żadnych znaczących zmian. Nic w tym niewłaściwego, po prostu taką konwencję numerowania przyjęli twórcy. W związku z brakiem zmian w rdzeniu CMS-a, automatyczna aktualizacja jest jak najbardziej możliwa, powinna odbyć się bez żadnych zakłóceń.

Nowe wydanie, które otrzymało nazwę kodową „Benny”, na cześć jazzowego muzyka Benny'ego Goodmana, to przede wszystkim kolejne ulepszenia interfejsu użytkownika, czyniące z WordPressa najbardziej WYSIWYG-owy system zarządzania treścią spośród dostępnych na rynku. Dostajemy więc nowy widok Biblioteki Mediów, w którym miniaturki można oglądać w czytelnej postaci siatki (grid). Osoby korzystające z wizualnego edytora dostały podgląd osadzanych multimediów – wystarczy wkleić URL klipu wideo np. z YouTube, by edytor wyświetlił jego obrazek. W edytorze przyklejono też belkę narzędziową, tak że przy przewijaniu zawartości okienka edycyjnego nie ucieka ono poza widoczny obszar.

W ślad za nowym instalatorem skórek, wprowadzonym w wersji 3.9, WordPress 4.0 przynosi nowy instalator wtyczek. Jest on zgodny z obecnymi trendami, by wszystko prezentować jak w popularnych sklepach z aplikacjami. Dostajemy więc „kafelkową” listę polecanych czy popularnych rozszerzeń, możemy też zobaczyć listę wtyczek oznaczonych przez nas jako ulubione. Każdy z kafelków zawiera krótki opis, przycisk instalacji, ocenę w pięciogwiazdkowej skali i, co jest nowością, ikonkę, po której można go łatwiej zidentyfikować. Ciekawostką jest zakładka beta testing, wyświetlająca wtyczki, które w przyszłości mogą stać się częścią samego WordPressa, rozwijane w ramach programu deweloperskiego Features as Plugins.

Nie oznacza to, że nie wprowadzono żadnych zmian istotnych dla webdeweloperów. Na liście ulepszeń i poprawek przedstawionych na trackerze projektu, zwraca uwagę znaczne rozbudowanie możliwości sortowania wpisów pobranych za pomocą metod klasy WP_Query. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj. 4.0 przynosi także zaktualizowane wersje bibliotek jQuery i MediaElement, oraz oczywiście usuwa liczne bugi.

Jak zwykle aktualną wersję WordPressa 4.0 pobrać możemy ze strony projektu. Przy okazji polecimy Wam bardzo przydatną wtyczkę do migrowania, duplikowania i tworzenia kopii zapasowych instancji WordPressa, automatyzującą cały proces konfigurowania ustawień dla nowej lokalizacji. Duplicator – darmowa wtyczka, zgodna z najnowszą wersją CMS-a, pozwala skrócić ten proces do kilku minut.

© dobreprogramy
s