WZor zapowiada symboliczne opłaty za aktualizację do Windows 9 i możliwość wyłączenia Modern UI

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak niedawno pisaliśmy, specjalizująca się w wyciekach z Microsoftu grupa WZor wróciła do akcji. Pierwsze opublikowane na łamach forum ru-board.com informacje od WZoru skupiają się na systemach operacyjnych z Redmond – przygotowywanej na jesień aktualizacji Windows 8.1 Update 2 oraz zaplanowanego na kwiecień przyszłego roku Windows 9.

Z tego co ujawnili informatorzy grupy wynika, że Windows 8.1 Update 2 będzie dostępne za darmo dla wszystkich korzystających dziś z licencjonowanej kopii Windows 8.1 Update 1. Aktualizację będzie można zainstalować też na nowych komputerach – i co ciekawe, za niewielką dodatkową opłatą na komputerach z Windows 8, których użytkownicy nie przeszli pełnego cyklu aktualizacyjnego.

Klucze licencyjne, towarzyszące tej dodatkowej opłacie migracyjnej, pozwolić mają dodatkowo na bezpośrednią aktualizację Windows 8.1 Update 2 do Windows 9 za darmo. Za darmo będą mogli zainstalować Windows 9 także ci, którzy nabędą nowe komputery z preinstalowanym Windows 8.1 Update 2.

Według informatorów WZoru, Update 2 ma być rozpowszechniane przez sklep Windows Store, zarówno jako aktualizacja jak i pełna wersja do instalacji na nowych komputerach.

Te informacje nie powinny budzić szczególnego zdziwienia – brak możliwości zainstalowania za darmo Windows 9 dla osób, które kilka miesięcy wcześniej kupią PC z poprzednią wersją systemu to tylko proszenie się o zmniejszenie sprzedaży PC jesienią. Bardziej dziwią kolejne informacje, dotyczące wersji Enterprise systemu Windows 9.

Jak już wcześniej na łamach ru-board.com sugerowano, podstawowym interfejsem użytkownika, dla Windows 9 miałby być Modern UI, tak ulepszony by chcieli go używać nie tylko posiadacze komputerów z dotykowymi ekranami, ale także wszyscy ci, którzy mężnie trwają przy myszce i klawiaturze. Co więcej, z wersji Windows 9 przeznaczonej dla procesorów z rdzeniami ARM klasyczny desktopowy interfejs miałby zniknąć całkowicie – Modern UI byłoby tam jedyną metodą komunikacji z komputerem (obecnie w Windows RT wciąż możliwe jest uruchomienie czegoś, co wygląda jak klasyczny desktop).

Aby jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych, Windows 9 Enterprise ma pozwalać na całkowite wyłączenie Modern UI, zamieniając system w wysoce ulepszonego następcę Windows 7. Co więcej, wersja ta pozwalałaby na wyłączenie integracji z usługami online Microsoftu, takimi jak OneDrive, co jest również dobrze uzasadnione wymogami prawnymi, które nie pozwalają wielu organizacjom przechowywać danych poza ich siedzibą.

Przypominamy, że nie są to oficjalne informacje z Microsoftu – i wszystko w tej kwestii może się jeszcze zmienić. Pochodzą jednak z wiarygodnego dotąd źródła i brzmią całkiem realistycznie. Zarówno wprowadzenie symbolicznej opłaty za instalację nowego systemu dla użytkowników starszej wersji, jak i realizacja postulatów użytkowników biznesowych, oczekujących godnego następcy Windows 7 dobrze wpisują się w rynkowe trendy.

© dobreprogramy