Ważna fuzja w świecie mobilnego Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Organizacje Linux Phone Standard Forum (LiPS) oraz Linux Mobile Foundation (LiMo), zajmujące się na co dzień rozwojem linuksowych rozwiązań dla urządzeń mobilnych połączyły siły, bym móc stawić czoła swoim rynkowym konkurentom - platformie Android oraz Symbianowi.

Obie wspomniane fundacje od początku swojego istnienia pracowały nad ułatwieniem wprowadzenia systemu operacyjnego Linux do urządzeń przenośnych. LiPS zajmowała się opracowaniem API, które umożliwiłoby rozwój oprogramowania dedykowanego dla mobilnych rozwiązań. Z kolei LiMo skupiało się nad stworzeniem platformy, która umożliwiłaby programistom łatwe kreowanie oprogramowania dla smartphone`ów. Teraz natomiast członkowie LiPS wraz z realizowanymi przez siebie projektami trafią do LiMo, które na chwilę obecną jest największą organizacją zajmującą się rozwojem mobilnych wersji platformy Linux.

Obserwując ostatnie poczynania na rynku urządzeń przenośnych, fuzja organizacji LiPS oraz LiMo ma jak największy sens. Z jednej strony zmniejszy się ilość przedsięwzięć, których głównym celem jest tworzenie konkurencyjnych rozwiązań, a z drugiej umożliwi opracowanie innowacyjnych technologii, które będą w stanie rywalizować na rynku z oprogramowaniem komercyjnym.

© dobreprogramy

Komentarze