Wersje beta Windows Virtual PC i Windows XP Mode dostępne

Strona główna Aktualności

O autorze

W ślad za publicznym udostępnieniem Windows 7 RC i Windows Server 2008 R2 RC na stronach Microsoft pojawiły się także do pobrania wersje beta Windows Virtual PC i Windows XP Mode.

Windows Virtual PC to nowa wersja Microsoft Virtual PC, oprogramowania do wirtualizacji na stacjach roboczych. Nowa wersja współpracuje wyłącznie z Windows 7, wymaga sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji (które w większości przypadków trzeba ręcznie włączyć w BIOSie, po której to operacji należy wyłączyć i włączyć komputer - zwykły restart może nie być wystarczający) i zapewnia między innymi wsparcie dla obsługi przez maszyny wirtualne urządzeń USB podłączanych do fizycznego komputera hosta.

O Windows XP Mode pisaliśmy w szczegółach w zeszłym miesiącu. W skrócie tryb ten to nic innego, jak wykorzystanie wirtualizacji i trochę kosmetyki - prekonfigurowane środowisko wirtualne pozwalające uruchamiać pod Windows 7 aplikacje pracujące pod kontrolą Windows X. Najważniejsze jest jednak to, że użytkownik w ogóle nie musi o tym wiedzieć - nie zobaczy całej maszyny wirtualnej, a jedynie okno aplikacji. Jego zachowanie będzie identyczne jak w przypadku dowolnego innego programu - np. będzie można je minimalizować i zamykać w taki sam sposób. Na blogu zespołu Windows można zobaczyć screena z przykładowym programem pracującym w "trybie Windows XP".

© dobreprogramy

Komentarze