Wielka Brytania: "nie" dla Visty i Office 2007 w szkołach

Strona główna Aktualności

O autorze

Brytyjska pozarządowa agencja edukacyjna Becta (British Educational Communications and Technology Agency) opublikowała raport, w którym analizuje korzyści dla szkół wynikające z ewentualnej aktualizacji do najnowszych wersji systemu operacyjnego i pakietu biurowego Microsoft - Windows Vista oraz Office 2007. We wnioskach czytamy, że Becta na tym etapie odradza brytyjskim szkołom aktualizację.

Według organizacji Becta nowy system nie wnosi nowych funkcji, o których można powiedzieć, że są wielce pożądane. Większość faktycznie interesujących funkcji jest zaś nieprzydatna w edukacji - np. szyfrowanie dysku BitLocker czy aplikacja Media Center. Inne, jak IE7 czy WMP11 mogą z powodzeniem być zainstalowane na stosowanych dzisiaj Windows XP. To samo dotyczy Office 2007 - większość nowych funkcji przeznaczonych jest dla biznesu, na dodatek uczniowie mogą mieć problemy z nowym interfejsem opartym o wstęgi (ribbon), a nie paski narzędzi.

Jednocześnie analiza wykazała, że migracja byłaby dla szkół bardzo kosztowna. Becta wyliczyła, że dla szkoły podstawowej koszt kompletnej aktualizacji wyniósłby około 4 tysiące funtów, zaś dla szkoły średniej - nawet do 25 tysięcy funtów. Aktualizacja w całym systemie szkolnictwa to natomiast kwoty rzędu 160 milionów funtów.

Dodatkowe koszty mogłaby spowodować technologia Aero Glass, którą na dzień dzisiejszy może obsłużyć zaledwie 6% istniejących w angielskich szkołach komputerów. Szkoły pewnie chciałyby, aby i ten element systemu był u nich obecny, pociągnęłoby to więc za sobą konieczność wymiany sprzętu. Inną sprawą jest, że dzisiaj ponad 55% szkolnych komputerów w ogóle nie poradzi sobie z nowym systemem, gdyż nie pozwala na to ich konfiguracja sprzętowa.

Według Becty Microsoft powinien uruchomić akcję pilotażową migracji szkół do Visty i Office 2007, w której sfinansowałby taki proces w kilku placówkach. Pozostałe szkoły mogłyby wtedy zobaczyć, jak spisuje się takie rozwiązanie oraz z jakimi problemami, a co najważniejsze - z jakimi kosztami należy się liczyć.

© dobreprogramy
s