Wielka awaria e-administracji. Nie działają najważniejsze serwisy (aktualizacja)

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Aktualizacja, 14:45

COI poinformowało o całkowitym usunięciu dzisiejszej awarii i rozwiązaniu sztabu kryzysowego. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji nie ustosunkowało się do postulatów internautów, według których powinien zostać opublikowany specjalny raport dotyczący dzisiejszej przerwy w działaniu e-administracji.

Aktualizacja, 13:45

Centralny Ośrodek Informatyki poinformował, że przywrócono działanie systemów SRP, CEPiK oraz platformy ePUAP, co oznacza, że funkcjonować normalnie mogą już urzędy. Nadal jednak nie udało się uruchomić serwisów pz.gov.pl i epuap.gov.pl. Nadal nie poznaliśmy także przyczyn awarii.

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło na swoim koncie na Twitterze, że doszło do poważnej awarii najważniejszych serwisów internetowej administracji. Jak dotąd nie podano przyczyn niedostępności największych serwisów, ani przewidywanego czasu powrotu infrastruktury do sprawności.

Niedostępne są w zasadzie wszystkie najważniejsze serwisy e-administracji: obywatel.gov.pl, pz.gov.pl , cepik.gov.pl , epuap.gov.pl. Konsekwencje są poważne – utrudnione jest funkcjonowanie urzędów, niemożliwe jest także wykorzystanie do weryfikacji tożsamości Profilu Zaufanego.

Wśród komentarzy internautów nie brakuje pytań o ewentualny wyciek danych, czy w ogóle bezpieczeństwo danych. Po reformie ochrony danych osobowych resort ma w takich sytuacjach obowiązek publikacji stosownego raportu, o co obywatele upominają się już teraz. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

© dobreprogramy