reklama

Wikipedia jest trudna do zrozumienia

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Każdy internauta może redagować Wikipedię i choć często biorą się za to osoby niemające dogłębnej wiedzy na dany temat, tworzeniem haseł zajmuje się również grono ekspertów. Kłopot jednak w tym, że opracowane przez nich artykuły są niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika.

Naukowcy z Uniwersytetu Kioto zbadali hasła znajdujące się w angielskiej wersji Wikipedii pod kątem czytelności zaprezentowanej wiedzy. Jako że Google zazwyczaj wyświetla je na samym szczycie wyników wyszukiwania, badacze założyli, że artykuły powinny być zrozumiałe dla statystycznego internauty. Dlatego naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak długość zdań czy częstotliwość występowania powszechnie używanych słów. Wnioski nie są zbyt optymistyczne — okazuje się, że Wikipedia ma braki w „czytelności i zrozumiałości prezentowanej treści”. Najgorzej pod tym względem wypadły artykuły z działów chemii i biologii, w których znajduje się bardzo wiele specjalistycznych terminów. Z kolei najłatwiejsze do zrozumienia są hasła z informatyki, co naukowcy tłumaczą powszechnym charakterem współczesnej technologii.

Wikipedia wypadła słabo również w zestawieniu z elektroniczną wersją Encyklopedii Britannica. Według badaczy mała zrozumiałość wpisów jest spowodowana dążeniem do maksymalnej precyzji. Co więcej, swoje trzy grosze dokłada zespół poprawiający artykuły, którego członkowie usuwają z haseł „uproszczenia, generalizacje, próżne i zwodnicze wyrażenia”. W rankingu nieco lepiej poradziła sobie Wikipedia Simple (wersja uproszczona), której hasła mają średnio sześciokrotnie mniej zdań i wyrażeń specjalistycznych, dzięki czemu mają być zrozumiałe dla dzieci i osób uczących się języka. Na razie jest ona dostępna wyłącznie w języku angielskim.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić