reCAPTCHA łatwa dla ludzi, trudna dla botów, bystrzejsza od modów

reCAPTCHA łatwa dla ludzi, trudna dla botów, bystrzejsza od modów

11.03.2017 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaczęło się od mozolnego przepisywania napisów zeskanowanychze starych książek. Potem rozpoznawaliśmy numerki domów ze zdjęćulic. Przyszedł czas, że wystarczyło kliknąć boks z dopiskiem„Nie jestem robotem”. A dzisiaj nie trzeba już niczego.Paradoksalnie, test reCAPTCHA, przeznaczony do odróżniania ludzi odmaszyn, zaczął korzystać z technik sztucznej inteligencji, byczłowiek nie miał już nic do roboty. Czy to metafora przyszłości,jaka nas wszystkich czeka w erze zrobotyzowanej gospodarki?

Completly Automated Public Turing test to tell Computers andHumans Apart (CAPTCHA) w google’owym wydaniu usługi reCAPTCHA podwzględem odróżniania ludzi od botów może być już lepszy odniejednego człowieka. Dobry na tyle, że stał się niewidoczny.Żadnych wyzwań, żadnych pól do zaznaczania, w tajemniczy sposóbodróżni ludzi od spamujących botów.

To nietypowe dla Google – tej innowacji nie towarzyszy żadnapraca naukowa, żadna dogłębna dokumentacja techniczna (więc musząto być wirtualne skrzaty). Na stronie usługi dowiemy się jedynie,że reCAPTCHA jest teraz łatwa dla ludzi, trudna dla botów, a całysystem łączy w sobie mechanizmy maszynowego uczenia się izaawansowanej analizy ryzyk, które adaptują się do nowych,wyłaniających się zagrożeń.

Na witrynach internetowe, które przełączą się na nową,„niewidzialną” reCAPTCHĘ, większość ludzi ma zostaćzweryfikowana bez konieczności przechodzenia testu, jedynieniektórym, tym podejrzanie się zachowującym (klikającym zbytszybko?) wyświetlone zostanie klasyczne wyzwanie z dotychczasużywanego repertuaru.

Złośliwi internauci już komentują, że nowa reCAPTCHA poprostu sprawdza ciasteczka logowania do usług Google, albo możenawet łączy się z serwerami NSA, by zdalnie przez kamerkęinternetową zerknąć, czy po drugiej stronie siedzi człowiek.Jakkolwiek by to nie wyglądało, trzeba przyznać, że nowa usługadziała bardzo sprawnie, od wczoraj autor newsa nie został ani razuwzięty za bota.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także