Windows 10 Build 17040 dostępny z poprawkami w obsłudze HDR

Strona główna Aktualności

O autorze

Nowej kompilacji testowej Windowsa 10 spodziewaliśmy się już wczoraj, jednak pod wieczór Dona Sarkar poinformowała na Twitterze, że jej wydanie trzeba będzie odłożyć co najmniej do kolejnego dnia. Obietnica spełniona – uczestnicy programu Windows Insider, którzy wybrali kanał Fast Ring, mogą już instalować kompilację 17040.

Przez te minimalne opóźnienia mieliśmy nadzieję, że Microsoft przygotował dla nas kompilację zawierającą liczne nowości, tak się jednak nie stało. Na najważniejszą wybija się możliwość regulacji poziomu bieli dla materiałów o standardowej rozpiętości tonalnej wyświetlanych na monitorach obsługujących HDR. Znaleźć ją można w ustawieniach ekranu.

Tam, oczywiście na maszynach obsługujących HDR, pojawi się menu HDR i zaawansowane ustawienia kolorów. Za pomocą zwykłego suwaka będzie można dostosować rozpiętość tonalną (a konkretniej biel) dla materiałów SDR, które na monitorach HDR mogą być zbyt ciemne. Przydatne, lecz wciąż dla stosunkowo niewielkiego grona odbiorców.

Pozostałe nowości kierowane są do użytkowników, którzy z Windowsa 10 korzystają na urządzeniach z ekranem dotykowym. W 17040 można już pisać przesuwając palcem od znaku do znaku także na pełnowymiarowej klawiaturze ekranowej. Poprawki wprowadzono także do rozpoznawania pisma odręcznego.

© dobreprogramy