Windows 10 wersja 14316: nowości z Build już w testowej kompilacji
07.04.2016 13:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tegoroczną konferencję Build mamy już za sobą. Microsoft zaprezentował na niej nowości jakie pojawią się w Windows 10 wraz z nadchodzącym Anniversary update. Właśnie została wydana testowana kompilacja Dziesiątki o numerze 14316, zawierająca to co zobaczymy w letniej, dużej aktualizacji.
Uczestnicy programu Insider Preview mogą już zainstalować nową testową wersję Windows 10. Mają oni co sprawdzać, bowiem oprócz poprawek błędów, dostajemy całkiem pokaźny pakiet nowości. Kompilacja 14316 to znana z Linuksa i OS-a X powłoka bash, dostępna z poziomu Wiersza poleceń. W celu jest zainstalowania musimy w ustawieniach trybu deweloperskiego włączyć Subsystem for Linux (Beta). Następny krok to wpisanie bash w wierszu poleceń.
Usprawnień doczekała się również Cortana. Asystentka Microsoftu poinformuje nas, a raczej mieszkańców wybranych państw, o stanie naładowania akumulatora, znajdzie i zadzwoni na nasz telefon, a także na komputerze będziemy mogli poprosić ją o wskazówki dojazdu do wybranego miejsca, które to zostaną automatycznie przesłane do smartfona. Cortana stała się też bardziej samodzielna, sama pobierze odpowiednie paczki językowe, nie musimy już przedzierać się przez jej ustawienia.
Przeglądarka Microsoft Edge doczekała się aktualizacji w obsłudze rozszerzeń. Uczestnicy programu Insider Preview mieli już z nimi styczność, teraz do listy dostępnych rozszerzeń, dołączymy kolejne dwie pozycje – Pin It Button i OneNote Clipper. Natomiast rozszerzenia Reddit Enhancement Suite, Mouse Gestures oraz Microsoft Translator zostały zaktualizowane.
Nowości zobaczmy również w Centrum Akcji. Możemy dostosowywać powiadomienia każdej aplikacji, określając ich priorytet. Do wyboru mamy jeden z trzech poziomów – normalny, wysoki i priorytet. Wybrać możemy również liczbę widocznych powiadomień dla danej aplikacji, domyślna wartość to 3. Jeśli z danej aplikacji otrzymamy więcej powiadomień, to dostęp do nich uzyskamy po rozwinięciu listy.
Możemy już sprawdzić nową uniwersalną aplikację – Skype. Dostajemy dostęp do najważniejszych funkcji, a Microsoft obiecuje wprowadzanie usprawnień, a także wydanie wersji skierowanej na Windows 10 Mobile.
Zaktualizowana została paczka emotikonek, które teraz podobno są bardziej szczegółowe, wyraziste i zabawne. Oczywiście zgodne są z tymi wszystkimi nowy standardami, a więc otrzymujemy chociażby ludzi o różnych kolorach skóry.
Otrzymaliśmy więcej opcji personalizacji wyglądu, chociaż nadal jest dość ubogo. Pojawił się ciemny motyw. Po włączeniu zobaczymy go w takich aplikacjach uniwersalnych jak: Ustawienia, Sklep, Kalkulator, Alarmy i Zegar. Dostępny będzie również w innych aplikacjach uniwersalnych, o ile te nie posiadają własnego schematu.
W nowej testowej kompilacji nie musimy już posiadać dedykowanej stacji dokującej, aby korzystać z możliwości Continuum. To za sprawą aplikacja Connect możemy bezprzewodowo korzystać z trybu Continuum na smartfonie. Aplikacja jest jeszcze w fazie beta i mimo iż istnieje możliwość podłączenia za pomocą kabla, to obecnie działa tylko połączenie bezprzewodowe.
Usprawnień doczekały się Pulpity wirtualne. Dostępna jest opcja przypięcia wybranego okna, tak by było widoczne na każdym uruchomionym wirtualnym pulpicie. Nowe funkcje trafiły również do zarządzenia energią – Oszczędzanie baterii znajdziemy teraz pod nazwą Bateria. Możemy teraz określić, które działające w tle aplikacje zostaną wyłączone, gdy poziom naładowania spadnie do określonego poziomu, co ma wydłużyć czas pracy.
Rozbudowane zostały ustawienia usługi Windows Update. Nie, niestety jeszcze nie możemy wyłączyć aktualizacji. Możemy jednak ustalić godziny naszej największej aktywności, podczas których nie będą pobierane aktualizacje. Dodatkowo odświeżony został sam ekran informujący o instalowaniu aktualizacji.
Należy pamiętać, ze kompilacja oznaczona numerkiem 14316, to wersja testowa, mogąca zawierać sporo błędów. Nie należy korzystać z tej wersji jako system głównego. Wspomniane nowości zwykli użytkownicy zobaczą latem, wraz z wydaniem Windows 10 Anniversary update.