Windows 10 Creators Update wreszcie na Maku z Boot Campem

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ostatnia aktualizacja macOS-a przyniosła więcej niż tylko poprawki do sterowników grafiki. W wersji 10.12.5 system Apple’a wprowadza bardzo ważną poprawkę dla tych heretyków, którzy na swoich Makach chcą korzystać z Windowsa w jego najnowszej odsłonie, Creators Update („Windows 10 dla twórców”).

Użytkownicy Maków do tej pory nie byli w stanie uaktualnić używanych wersji Windowsa za pomocą Windows Update, tak samo wykorzystanie Asystenta aktualizacji nie przynosiło pożądanych efektów. Próba instalacji Creators Update kończyła się błędem 0xc000000f w pliku winload.efi.

Zalecana przez Microsoft droga instalacji była niezbyt wygodna – najpierw należało pobrać oficjalne ISO Rocznicowej aktualizacji, później poprzez Asystenta Boot Camp zainstalować to uaktualnienie, potem z poziomu oficjalnej witryny pobierania plików Microsoftu zaktualizować system do Creators Update – licząc się z możliwościami wystąpienia niebieskiego ekranu i koniecznością ręcznego usuwania windowsowych partycji.

macOS Sierra 10.12.5 powinien poradzić sobie z instalacją Windows 10 Creators Update bez takich cyrków, od razu z oficjalnego obrazu ISO systemu Microsoftu. Dopisek „medialess” oznacza w tym wypadku, że nie trzeba tworzyć oddzielnego nośnika instalacyjnego, np. na pendrive. Asystent Boot Camp przeprowadzi proces partycjonowania, instalacji i wgrania niezbędnych sterowników.

Swoją drogą, aż dziwne, że Microsoft nie wpadł na pomysł stworzenia specjalnej wersji Windowsa 10, takiej do instalacji z pendrive, która pozwalałaby całkowicie zastąpić macOS-a „okienkami”. Wiele osób kupuje przecież laptopy Apple’a przede wszystkim ze względu na atrakcyjny stosunek jakości do ceny, ale niekoniecznie dobrze czuje się w ekosystemie oprogramowania z Cupertino.

© dobreprogramy