Windows 10 dostanie graficzny kalkulator. Nowość na jesień można już testować

Strona główna Aktualności
Windows 10 20H2 dostanie kalkulator graficzny, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 20H2 dostanie kalkulator graficzny, fot. Oskar Ziomek

O autorze

Windows 10 otrzyma graficzny kalkulator, który przyda się do rysowania wykresów funkcji. Nowość trafi do systemu Microsoftu na jesień 2020 roku, ale chętni już teraz mogą ją testować. Odświeżony kalkulator dostępny jest bowiem w Buildzie 19546, który od kilku dni jest dostępny dla insiderów w pierścieniu Fast ring.

Nowy graficzny kalkulator Windowsa 10 zapowiada się bardzo dobrze i z pewnością szybko stanie się jednym z ulubionych narzędzi Windowsa między innymi w rękach uczniów w wieku szkolnym. Aplikacja radzi sobie z rysowaniem wykresów w zasadzie dowolnych powszechnie znanych funkcji, w dodatku pozwala przy tym wprowadzać parametry równań i wygodnie je zmieniać.

Można do tego użyć na przykład suwaka o zakresie, który sam wskaże użytkownik. Pozwala to na bieżąco obserwować na wykresie, jak zmiana danego parametru wpływa na wykres danej funkcji.

Za jednym razem na układzie współrzędnych może się znajdować kilka wykresów. Kalkulator automatycznie nadaje im różne kolory, ale można je także zmieniać ręcznie. Przybliżenie jest regulowane rolką myszki, co pozwala dokładniej sprawdzić interesujące fragmenty. Co więcej, niektóre wykresy można dodatkowo przeanalizować. Wówczas na bocznym panelu pokażą się dodatkowe informacje, w tym o miejscach zerowych czy monotoniczności.

Ponieważ graficzny kalkulator jest elementem testowego Windowsa 10 20H2, wszystkim użytkownikom zostanie udostępniony dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. Trzeba przyznać, że jest to pierwsza tak ciekawa nowość w ostatnim czasie, z której z powodzeniem skorzystają wszyscy użytkownicy, a nie tylko entuzjaści systemowych ustawień, które często znane tylko niektórym osobom.

Jeśli nie masz Windowsa 10 i dopiero rozważasz jego zakup, możesz go najpierw przetestować, nie ingerując w działanie obecnego komputera. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

© dobreprogramy
s