Windows 10 – ile kosztuje i czym się różnią wersje Home i Pro?

Strona główna Aktualności
Windows 10 Home i Pro – pokazujemy, czym się różnią, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 Home i Pro – pokazujemy, czym się różnią, fot. Oskar Ziomek

O autorze

Windows 10 Home i Windows 10 Pro to systemy, którymi zainteresuje się dużo osób w związku z końcem wsparcia Windows 7 zaplanowanym na 14 stycznia 2020 roku. Użytkownicy mają do wyboru pogodzenie się z brakiem dalszych aktualizacji, odważną zmianę systemu na Linuksa lub macOS-a, bądź wybranie Windows 10.

W tej publikacji wskażemy różnice między Windows 10 Home i Pro i podpowiemy, którą warto wybrać na domowe potrzeby. Przybliżymy także ceny, które są nie bez znaczenia dla osób samodzielnie składających nowy komputer lub chcących kupić system na przykład w wersji BOX, która umożliwi swobodne przeinstalowywanie Windowsa 10 pomiędzy kolejnymi maszynami.

Windows 10 – Home czy Pro?

Z punktu widzenia typowych użytkowników, Windows 10 dostępny jest na rynku w dwóch wersjach – Home oraz Pro. To duże uproszczenie względem Windowsa 7, który występował w dużo większej liczbie wersji, w tym Home Basic, Home Premium oraz Professional.

W rezultacie, wybierający Windowsa 10 mają mniej dylematów, a w praktyce decyzja jest zależna głównie od tego, czy komputer będzie wykorzystywany w środowisku firmowym, gdzie przydaje się Active Directory i dołączanie do domeny. Funkcje przydatne głównie w firmach można bowiem znaleźć wyłącznie w droższej wersji Pro.

Do funkcji dostępnych tylko w Windows 10 Pro dochodzi jednak jeszcze oprogramowanie do szyfrowania BitLocker, które pomoże zabezpieczyć dane przed niepowołanym dostępem na przykład w momencie zgubienia laptopa oraz Windows Information Protection. To funkcja dbająca o ochronę przed wyciekami danych, która także jest przydatna tylko wtedy, gdy dany komputer jest użytkowany w środowisku firmowym.

Najistotniejsze różnice między Windowsem 10 Home oraz Pro najłatwiej ująć w tabeli, podobnie jak obydwa systemy porównuje Microsoft na swojej stronie.

Funkcja Windows 10 Home Windows 10 Pro
Szyfrowanie BitLocker
Windows Information Protection (WIP)
Zarządzanie urządzeniami mobilnymi
Zasady grup
Enterprise State Roaming na platformie Azure
Microsoft Store dla Firm
Przypisany dostęp
Dynamiczne inicjowanie obsługi
Usługa Windows Update dla Firm
Konfiguracja w trybie kiosku
Obsługa usługi Active Directory
Obsługa usługi Azure Active Directory
Hyper-V

Jak widać, w praktyce funkcje Windowsa 10 Pro docenią głównie zaawansowani użytkownicy, którzy wykorzystują wiele opcji dotyczących automatyzacji i konfigurowania systemu w środowiskach firmowych. To możliwości, które większości użytkowników nie dotyczą, a w efekcie wystarczająca okaże się wersja Home.

Windows 10 Home prawdopodobnie ci wystarczy

Jeśli jesteś użytkownikiem, który chce korzystać z Windowsa 10 w domu i nie ma specyficznych wymagań wynikających z rodzaju wykonywanej pracy, wystarczająca okaże się wersja "dla użytkowników domowych".

Windows 10 Home pozwoli uruchamiać wszelkie aplikacje, w tym najnowsze gry, przeglądać internet, współdzielić pliki w sieci, korzystać z chmury OneDrive, pakietu Office, synchronizacji ustawień czy automatycznych aktualizacji. Jeśli chcesz szyfrować dysk twardy, zamiast BitLockera możesz skorzystać z oprogramowania innych firm.

Ile kosztuje Windows 10?

Poza możliwościami, Windows 10 Home i Pro różnią się oczywiście także ceną. Użytkownicy decydujący się na wersję Home, w chwili tworzenia niniejszego teksu, zgodnie z oficjalnym cennikiem Microsoftu muszą się przygotować na wydatek niespełna 630 złotych. W praktyce w wielu polskich sklepach Windowsa 10 Home w wersji BOX (z fizycznym pudełkiem i nośnikiem instalacyjnym w formie pamięci USB) można obecnie kupić za niecałe 550 złotych.

Windows 10 Pro jest dużo droższy. Oficjalna cena to niecałe 1100 złotych, ale w wielu sklepach można go kupić nawet za mniej niż tysiąc. W zaokrągleniu, na Windowsa 10 Pro trzeba więc wydać niemal dwa razy tyle, co na Windowsa 10 Home. Warto więc rozważyć, czy funkcje z założenia kierowane do najbardziej wymagających, są w danym przypadku niezbędne. Znakomita większość laptopów kupowanych w marketach z elektroniką wyposażana jest w Windowsa 10 Home.

Słowo o licencjach BOX, ESD i OEM

Jeśli rozważasz zakup Windowsa 10 i chcesz instalować go na kolejnych swoich komputerach (z czasem, jak będziesz je zmieniać), weź pod uwagę wersję BOX ("pudełkową" z nośnikiem instalacyjnym) lub ESD (elektroniczną z obrazem systemu do pobrania przez internet), bo tylko te można przenosić pomiędzy kolejnymi maszynami.

Licencja OEM jest zazwyczaj tańsza, ale przypisywana jest do konkretnej konfiguracji sprzętowej i nie można jej później "tak po prostu" użyć gdzie indziej. Kupując laptop w sklepie z fabrycznie zainstalowanym Windowsem 10, w znakomitej większości przypadków otrzymujesz właśnie wersję OEM. Klucza aktywacyjnego Windowsa nie można wówczas wykorzystać w innym komputerze – nawet jeśli wspomniany laptop nie jest już wykorzystywany.

Rezygnacja z zakupu nowego klucza licencyjnego z wiarygodnego źródła i kupienie zaskakująco taniego Windowsa na portalu aukcyjnym wiąże się z dużym ryzykiem, a legalność takiego działania jest przynajmniej dyskusyjna. Więcej dowiecie się z publikacji, w której wyjaśniliśmy niuanse licencyjne Windowsa.

© dobreprogramy
s