Windows 10 piękniejszy dzięki kolorowym fontom i ikonom

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Microsoft wprowadza do Windows 10 „kolorowe fonty”. Pozwala ona projektantom fontów na używanie wielu kolorów w pojedynczym glifie, czyli znaku. Dzięki tej stosunkowo nowej technologii możliwe jest wykorzystanie wielobarwnego tekstu w aplikacjach czy witrynach internetowych i użycie przy tym mniejszej ilości kodu.

Większość wykorzystywanych obecnie fontów nie jest kolorowa. Fonty definiują kształt glifów, a podczas ich renderowania kształt ten jest wypełniany określonym kolorem. W przypadku technologii kolorowych fontów zdefiniowany jest nie tylko kształt glifu, ale również jego kolor, a w niektórych przypadkach fonty mogą być wielokolorowe, co daje projektantom większą swobodę. Ponadto kolorowe fonty definiują też sytuację, gdy są używane na platformie, która nie wspiera tej technologii lub też gdy obsługa kolorowych fontów została wyłączona. Wówczas są one renderowane jak zwykłe monochromatyczne fonty.

Technologia kolorowych fontów powstała po to, by umożliwić wyświetlanie... wielokolorowych emoji. Szybko jednak okazało się, że może być przydatna również w innych zastosowaniach. Pozwala wzbogacić tekst, a dla aplikacji i systemu operacyjnego niczym nie różnią się od standardowych fontów, również mogą być kopiowane i wklejane czy też przetwarzane przez narzędzia ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym.

Koncepcja zdaje się być lepszym rozwiązaniem od grafiki rastrowej, gdyż ta ani nie skaluje się dobrze na wszystkich rozmiarach wyświetlaczy, ani nie pozwala na wykorzystanie podobnych możliwości co prawdziwy tekst. Dlatego też osoby, które często tworzą fonty za pomocą grafiki rastrowej, powinny rozważyć wykorzystanie kolorowych fontów. Windows 10 od wersji z Anniversary Update wspiera wszystkie metody korzystania z kolorowych fontów opisane w specyfikacji OpenType.

Na oficjalnym blogu Windows ukazał się artykuł opisujący pokrótce, w jaki sposób można używać kolorowych fontów w Microsoft Edge, Direct2D i Win2D oraz jak tworzyć kolorowe fonty i jakich narzędzi należy w tym celu używać.

© dobreprogramy