Windows Threshold: wróci prawdziwe menu Start, a aplikacje Metro zamkniemy w okienkach

Strona główna Aktualności

O autorze

W zeszłym tygodniu blogerka Mary Jo Foley ujawniła nazwę kodową, pod którą opracowywane mają być kolejne wersje produktów Microsoftu. Po „Blue” czas na „Threshold”, przynoszący m.in. daleko idącą unifikację interfejsów programowania między wszystkimi systemami z Redmond. Na tym jednak nie koniec – zmiany, które nowe Windows miałoby przynieść sprawią, że epizod z osobliwościami Modern UI na desktopie będziemy wspominali tylko jako zły sen.

Tym razem do nieoficjalnych źródeł w Microsofcie dotarł Paul Thurrott z WinSuperSite. Wiewiórki powiedziały mu, że w Windows Threshold przywrócone ma być menu Start, na którego przywrócenie tak wielu liczyło już w Windows 8.1. Niestety, jak wiemy, dostaliśmy jedynie przycisk Start – osobliwy przełącznik między klasycznym desktopem a Modern UI, który zamiast wyświetlać normalne menu, wyświetla Start Screen.

Menu Start dostępne ma być tylko w desktopowych wersjach Windows, ale czy ktokolwiek oczekiwał go gdzie indziej? Microsoft ma oczywiście dalej oficjalnie promować Modern UI, najwyraźniej jednak ktoś w firmie w końcu zorientował się, że to środowisko graficzne ma sens przede wszystkim w scenariuszach z przenośnymi urządzeniami o dotykowych ekranach, a nie na stacjach roboczych z dwoma i więcej monitorami o rozdzielczościach UltraHD.

Przywrócenie spójnego desktopowego interfejsu może być dla Microsoftu szansą na pozostawienie za sobą ambiwalencji towarzyszącej Windows 8.x, tym bardziej, że na dodaniu menu Start się nie skończy. Threshold pozwolić ma użytkownikom desktopowej wersji na uruchamianie aplikacji Metro w okienkach, tak by zachowywały się przyzwoicie, a nie zagarniały dla siebie cały ekran. Jedyną różnicą między aplikacjami Modern a Classic będzie wówczas dostosowanie tych pierwszych do interfejsów dotykowych.

Oczywiście to nie Microsoft pierwszy wpadł na pomysł, by aplikacje Modern uruchamiać w okienkach. Za 5 dolarów można kupić narzędzie ModernMix znanego producenta ulepszeń interfejsu dla Windows, firmy Stardock. Pozwala ono nie tylko na zamknięcie programów Modern UI w normalnym okienku Windows (którego rozmiary można swobodnie zmieniać), ale też przypinanie ich do paska zadań, tworzenia skrótów na pulpicie, czy uruchamiania paska Zaklęć bezpośrednio z okna aplikacji (czyli w zasadzie na wszystko to, co Windows samo z siebie powinno zapewniać).

Windows Threshold pojawi się najwcześniej na początku 2015 roku – rok po oficjalnym wydaniu aktualizacji Spring GDR dla Windows 8.1. Nie wiadomo jeszcze, czy system ten będzie oferowany jako całkowicie nowy Windows 9, czy też jako kolejna darmowa aktualizacja „ósemki” – Windows 8.2. Threshold dostępny miałby być w trzech odmianach: konsumenckiej (stawiającej na interfejs Modern UI), desktopowej (przeznaczonej przede wszystkim dla profesjonalistów) i biznesowej.

© dobreprogramy
s