Windows najpopularniejszym systemem na serwery?

Strona główna Aktualności

O autorze

Dotychczas sytuacja na rynku systemów operacyjnych wyglądała mniej więcej tak, że Windows był najpopularniejszym systemem biurkowym, ale w przypadku serwerów od dziesięciu lat dominował Linux.

Według raportu firmy IDC, sytuacja ta zaczęła się zmieniać na korzyść firmy z Redmond. W ubiegłym roku, sprzedaż serwerów z Windows osiągnęła poziom 17,5 miliardów dolarów, o 2 miliony więcej niż w przypadku maszyn z Linuksem. Analitycy już od dawna przewidywali taką sytuację, jednak nastąpiła ona dużo później niż się spodziewano. Przyczyną tego był między innymi fakt, że musiało minąć trochę czasu, zanim specjaliści uznali, że Windows jest już stabilnym i dojrzałym systemem. Na rynku nastąpiły ostatnio spore zmiany, z jednej strony, dzięki wydaniu procesora Opteron popularniejsze stały się low-endowe systemy, z drugiej firmy są gotowe wydawać więcej na rozwój infrastruktury IT.

Trzeba jednak zauważyć, że ogólny poziom wysokości sprzedaży nie jest jedynym czynnikiem określającym udział poszczególnych systemów w ogólnej liczbie działających systemów. Nadal istnieje bardzo duża liczba serwerów pracujących pod kontrolą Linuksa, których administratorzy nie czują potrzeby przesiadki na system konkurencji.

© dobreprogramy
s