Wykop ma nowego starego właściciela

Strona główna Aktualności

O autorze

Wykopowicze ledwo zdążyli oswoić się z obecnością (nielicznych) blipowiczów, których ulubiony serwis został połączony z Wykopem, a już przyszły kolejne zmiany. Serwis zmienił właściciela i poniekąd wróciło stare.

Nowa strategia grupy Allegro zakłada pozbycie się zasobów niezwiązanych z handlem internetowym, co oznaczało wystawienie na sprzedaż między innymi Bankiera, Wykopu i GG. Bankier już znalazł nowego właściciela i został przejęty przez grupę Bonnier, właściciela między innymi Pulsu Biznesu, za około 20 milionów złotych (dokładna kwota nie była podana do wiadomości publicznej). Przejęcie Wykopu jest w toku. Tylko na ten ostatni podmiot chętnych chwilowo nie ma.

Kwestie osobowe przejęcia wykopu spokojnie można oznaczyć jako „It's complicated”. Serwis zostanie sprzedany za niecałe 5 milionów złotych grupie Garvest B.V. Jednym z właścicieli grupy jest Arjan Bakker – osoba znana jako współzałożyciel Allegro i jeden z pierwszych inwestorów rozwijającego się Wykopu… który potem sprzedał Allegro, by teraz pod szyldem innej grupy go odkupić.

Michał Białek, wieloletni dyrektor zarządzający Wykopu, został jednym z trzech członków nowego zarządu spółki. Białek zapewnia, że Wykop jest rentowny od kilku lat. Co roku serwis zwiększa zasięg i wydaje się świetnie sobie radzić. Aktualnie serwis dociera do około 5 milionów użytkowników, notuje ponad 85 milionów odsłon w miesiącu i może pochwalić się popularnymi aplikacjami mobilnymi – ta na Androida generuje 24 miliony odsłon miesięcznie, na iOS zaś 7,5 miliona odsłon. Przychody Wykopu rosną i możemy być pewni, że stary inwestor nie będzie żałował zakupu.

Sam Wykop raczej się nie zmieni. Michał Białek nadal będzie kierował serwisem i nie planuje żadnych rewolucji, choć w rozmowie z Pulsem Biznesu zaznaczył, że mają już kilka pomysłów na rozwój poza korporacją. Wykop jest liderem w kategorii portali społecznościowych nastawionych na bieżące wiadomości, a jeśli coś działa dobrze na naszym rynku, lepiej w tym nie grzebać… zwłaszcza że społeczność wykopowiczów do łatwych nie należy, ale ma złote serce.

© dobreprogramy
s