XBMC 12 Frodo już wydany: dźwięk HD, nagrywanie telewizji i obsługa Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Wskażcie palcem na najfajniejszy software'owy projekt Open Source. Wielu pewnie wskaże na Firefoksa, niektórzy pochwalą LibreOffice, GIMP-a czy Blendera, a czy znajdzie się ktoś, kto wskaże XBMC? Na tle tych topowych aplikacji „zwykły” odtwarzacz mediów może nie wydawać się tak istotny, jednak w oczach setek tysięcy użytkowników, którzy dzięki XBMC pobudowali sobie bezkonkurencyjne centra multimedialnej rozrywki, sytuacja może wyglądać inaczej. W najbliższy weekend przyjdzie im wziąć się za aktualizację oprogramowania na swoich podłączonych do dużych telewizorów komputerkach.

Po niespełna roku prac deweloperskich doczekaliśmy się bowiem finalnego wydania wersji 12 XBMC, o nazwie kodowej „Frodo”. Otrzymujemy z nim wreszcie wygodną obsługę telewizji, wraz z możliwością nagrywania programów na dysk. Rozwiązano to za pomocą zewnętrznych wtyczek, komunikujących się z serwerami TV stron trzecich. Użytkownicy Linuksa mogą korzystać tu z popularnego MythTV oraz VDR i Tvheadend, podczas gdy osoby uruchamiające XBMC na Windows mogą sięgnąć po NextPVR, MediaPortal i ArgusTV.

Nie przepadający za telewizją też mają powód do aktualizacji – znacznie lepszy dźwięk. Można wykorzystywać już formaty HD surround takie jak DTS Master Audio i Dolby True HD. Jest to możliwe dzięki nowemu podsystemowi dźwięku AudioEngine, który zrywa z ograniczeniami starego podsystemu (pamiętającego jeszcze czasy oryginalnej wersji odtwarzacza dla Xboksa), by przynieść 24-bitowe audio z próbkowaniem do 384 Khz, miksowanie strumieni w czasie rzeczywistym, czy upmiksing nagrań stereo do dowolnych układów audio (np. 5+1 czy 7+1). AudioEngine działa na razie tylko w wersjach dla Linuksa i Windows, działająca wersja dla OS-a X pojawi się później.

Nowy XBMC upraszcza także współdzielenie bibliotek mediów między swoimi instancjami po protokole UPnP, dzięki czemu w ogóle już nie trzeba się bawić w konfigurowanie Samby czy NFS w sieci lokalnej – możemy uruchamiać odtwarzacz na różnych komputerach, a z każdego z nich będziemy mieli dostęp do wszystkich zindeksowanych zasobów mediów. By nie pogubić się w tak dużych bibliotekach, dostajemy do ręki nowy mechanizm filtrowania, pozwalający na wyszukiwanie treści nie tylko po tytule, ale też np. po ocenie, reżyserze, czy roku wydania.

Fani anime na pewno będą zadowoleni z wprowadzenia obsługi profilu Hi10P dla kodeka H.264, coraz częściej spotykanego w wysokiej jakości wydaniach ze sceny. Uwaga jednak – do tej pory nikt nie wprowadził sprzętowego wsparcia dla tego profilu, wszystko realizowane jest wyłącznie software'owo. Aby móc oglądać wideo w Hi10P trzeba dysponować przynajmniej dwurdzeniowym Atomem (często spotykanym w mediaboksach korzystających z układu Nvidia ION). Raczej nie ma co się spodziewać, że wideo takie obejrzymy na sprzęcie z procesorami ARM. Warto też zainteresować się łatką, wprowadzającą wielowątkowe dekodowanie Hi10P (dostępną już w kompilacjach projektu OpenELEC) – w przyszłości powinna zostać wprowadzona do mainstreamowego wydania XBMC.

Odtwarzacz poszerza z tą wersją zakres obsługiwanych urządzeń. XBMC 12 jest pierwszą wersją przynoszącą oficjalne wsparcie dla komputerka Raspberry PI (dostępne są przygotowane obrazy OpenELEC, Raspbmc i Xbian). Dostępna jest też eksperymentalna wersja na tablety z Androidem (procesory ARMv7 z Neon Media Processing Engine). Z odtwarzaniem wideo HD na Androidzie jest wciąż sporo problemów, ale treści SD, nawet strumieniowane z sieci lokalnej, powinny działać bardzo płynnie.

Odtwarzacz możecie pobrać z naszych stron.

© dobreprogramy

Komentarze