reklama

XBMC 13 przynosi wsparcie dla filmów 3D i sprzętową akcelerację na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

XBMC jest jednym z najchętniej wykorzystywanych przez miłośników domowego kina kombajnów multimedialnych – i nic w tym dziwnego. Dostępny za darmo program działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych, zadowalając się nawet tak skromnymi sprzętowo platformami jak Raspberry Pi, a liczbę tworzonych przez społeczność wtyczek i rozszerzeń mierzyć trzeba w setkach. Większość użytkowników pracuje na wydanej w maju tego roku stabilnej wersji 12.2 („Frodo”), ale bardziej śmiali mogą zainteresować się wypróbowaniem deweloperskiej wersji 13 („Gotham”), do której wprowadzono właśnie dwie naprawdę ciekawe nowości.

Wersja 12 XBMC przyniosła długo wyczekiwane wsparcie dla Androida – ale mimo przeniesienia całego kodu na architekturę ARM (wraz ze wsparciem dla zestawu instrukcji multimedialnych NEON tej rodziny procesorów), nie udało się zapewnić sprzętowej akceleracji odtwarzania wideo na google'owym systemie. Znacząco to ograniczyło możliwość zastosowania XBMC na tych wszystkich maleńkich komputerkach z Androidem, masowo produkowanych przez chińskich producentów: o ile jeszcze odtwarzanie na nich wideo 480p było całkiem znośne, to już wideo 720p rzucało odtwarzacz na kolana, zmuszając użytkowników do uruchamiania np. płatnego Vplayera, pozwalającego na oglądanie nawet filmów 1080p w kontenerach MKV.

Trzynasta wersja XBMC przynosi już pełne wsparcie dla akceleracji wideo na Androidzie... o ile urządzenie, z którego korzystamy działa na lepszych chipsetach niż Allwinner lub Amlogic, często wykorzystywanych w tanich chińskich (lub polskich) tabletach, i obsługuje przynajmniej Androida 4.0. Nie są to dziś wyśrubowane wymagania – od chińskich producentów (przez serwis Aliexpress.com) spełniające je androidowe komputerki można kupić już za kilkadziesiąt dolarów. Jeśli zaś chodzi o tablety, to by uzyskać w XBMC 13 sprzętową akcelerację wideo, wystarczy już Nexus 7 lub porównywalnej klasy urządzenia.

Z drugiej ogłoszonej nowości ucieszą się fani stereoskopowego kina. XBMC 13 jest w stanie odtworzyć filmy 3D zakodowane m.in. w formatach SBS i TAB (co prawda jeszcze bez sprzętowej akceleracji, więc trzeba mieć w tym celu mocne CPU). Jeśli odtwarzacz sam nie rozpoznałby filmu 3D, użytkownik może to wymusić z poziomu interfejsu. Ułatwić to ma też konwertowanie zripowanych płyt blu-ray – robiąc wersję 3D, nie trzeba będzie robić oddzielnie wersji 2D, gdyż wyłączenie obrazu 3D na filmie rozpoznanym jako stereoskopowy pozwoli na wyświetlenie go w normalnym 2D.

XBMC 13 przynosi też sporo poprawek samego interfejsu – uporządkowano wreszcie menu kontekstowe, wydzielono też rzadziej wykorzystywane funkcje, przenosząc je do odrębnego panelu zarządzającego. Ułatwić to powinno życie przede wszystkim tym, którzy lubią mieć dobrze ułożoną i zaktualizowaną Bibliotekę mediów.

Najnowsze kompilacje odtwarzacza, w wersjach dla Windows, Androida oraz OS-a X pobrać możecie z repozytorium, dostępnego tutaj. Uwaga – nie zadziałają one już na Windows XP. Deweloperzy podjęli decyzję o porzuceniu wsparcia dla tej wersji „okienek”, tłumacząc, że dzięki temu łatwiej im będzie rozwijać nowe funkcjonalności odtwarzacza. W oficjalnych repozytoriach nie ma wersji dla Linuksa, ale wyjaśnienia, jak ją samemu przygotować znaleźć można w wiki projektu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama