Google wprowadza synchronizację słownika klawiatury na Androidzie
05.06.2015 09:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dwa lata przyszło nam czekać na możliwość synchronizacji osobistego słownika klawiatury Google na Androidzie. Ta jest jednak nareszcie dostępna i powinna znacznie zwiększyć wygodę użytkowania tej aplikacji. Klawiatura nadal wypada gorzej niż SwiftKey czy Swype, niemniej jest bardzo szybka i wielu użytkownikom wystarczy.
Wygodne wprowadzanie treści za pomocą dotyku nie należy do najłatwiejszych zadań. Programiści dwoją się więc i troją, aby możliwe najbardziej nam to ułatwić. W sklepie Play na Androidzie znaleźć można wiele klawiatur ekranowych, jedną z nich jest oficjalna klawiatura od Google, która pojawiła się tam w czerwcu 2013 roku. Choć producent regularnie ją aktualizował, wciąż brakowało jednej z bardzo pożytecznych funkcji: synchronizacji słów zapisanych w naszym osobistym słowniku. Jeżeli korzystaliśmy z wielu urządzeń i tej właśnie klawiatury, nietypowe, a często używane frazy musieliśmy dopisywać do każdej z nich z osobna.
Najnowsza wersja tej aplikacji oznaczona numerkiem 4.1 nareszcie zmienia tę sytuację i wprowadza możliwość korzystania z synchronizacji. W ustawieniach klawiatury znajdziemy stosowne opcje: możemy synchronizować dane z jakimkolwiek ustawionym w urządzeniu kontem Google, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przerwać przesyłanie danych i usunąć je z chmury producenta. Nie jest to jedyna zmiana, jaka pojawiła się w nowej odsłonie. Uproszczono dodatkowo działanie korekty, obecnie nie jest już możliwe wybranie poziomu jej pracy, a jedynie włączenie lub wyłączenie. Aplikacja będzie stopniowo aktualizowana przez sklep, chętni mogą jednak ściągnąć plik APK już teraz korzystając z serwisu APK Mirror.
Klawiatura stworzona przez Google cechuje się niewielkimi wymaganiami i szybkością działania. Choć z pozorów wydaje się bardzo prosta, w ustawieniach znajdziemy sporo przydatnych funkcji. Program wspiera pisanie gestami, w którego przypadku treści wprowadzamy nie odrywając palca od ekranu, a przesuwając go po poszczególnych literach słowa, jakie chcemy dodać. Integruje także system wprowadzania tekstu za pomocą głosu, oferuje ponadto automatyczną korektę błędnie wpisywanych słów. Problemu nie stanowi korzystanie z wielu słowników jednocześnie ani wybór motywu graficznego spośród czterech dostępnych w aplikacji (ciemne i jasne wersje dopasowane do założeń Holo oraz Material Design). Wśród opcji dostępnych w klawiaturze Google znajdziemy również możliwość personalizacji za pomocą wpisywanych danych i innych aplikacji tej firmy: program może uczyć się tego, co wpisujemy, aby lepiej podpowiadać kolejne słowa.
Twór podobny do oficjalnej klawiatury Google możemy znaleźć na wielu tańszych urządzeniach z Androidem. Nie jest to jednak program taki sam – wersja AOSP, w której przypadku producenci wykorzystują otwarty kod, najczęściej w ogóle nie oferuje słownika w języku polskim. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainstalować klawiaturę ze sklepu. Zapraszamy do jej przetestowania, program znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Warto wypróbować również wspomniane wcześniej SwiftKey i Swype, w wielu przypadkach mogą się one okazać lepszym wyborem.