Google wprowadza synchronizację słownika klawiatury na Androidzie

Google wprowadza synchronizację słownika klawiatury na Androidzie

Google wprowadza synchronizację słownika klawiatury na Androidzie
Redakcja
05.06.2015 09:48

Dwa lata przyszło nam czekać na możliwość synchronizacji osobistego słownika klawiatury Google na Androidzie. Ta jest jednak nareszcie dostępna i powinna znacznie zwiększyć wygodę użytkowania tej aplikacji. Klawiatura nadal wypada gorzej niż SwiftKey czy Swype, niemniej jest bardzo szybka i wielu użytkownikom wystarczy.

Wygodne wprowadzanie treści za pomocą dotyku nie należy do najłatwiejszych zadań. Programiści dwoją się więc i troją, aby możliwe najbardziej nam to ułatwić. W sklepie Play na Androidzie znaleźć można wiele klawiatur ekranowych, jedną z nich jest oficjalna klawiatura od Google, która pojawiła się tam w czerwcu 2013 roku. Choć producent regularnie ją aktualizował, wciąż brakowało jednej z bardzo pożytecznych funkcji: synchronizacji słów zapisanych w naszym osobistym słowniku. Jeżeli korzystaliśmy z wielu urządzeń i tej właśnie klawiatury, nietypowe, a często używane frazy musieliśmy dopisywać do każdej z nich z osobna.

350137418814613441

Najnowsza wersja tej aplikacji oznaczona numerkiem 4.1 nareszcie zmienia tę sytuację i wprowadza możliwość korzystania z synchronizacji. W ustawieniach klawiatury znajdziemy stosowne opcje: możemy synchronizować dane z jakimkolwiek ustawionym w urządzeniu kontem Google, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przerwać przesyłanie danych i usunąć je z chmury producenta. Nie jest to jedyna zmiana, jaka pojawiła się w nowej odsłonie. Uproszczono dodatkowo działanie korekty, obecnie nie jest już możliwe wybranie poziomu jej pracy, a jedynie włączenie lub wyłączenie. Aplikacja będzie stopniowo aktualizowana przez sklep, chętni mogą jednak ściągnąć plik APK już teraz korzystając z serwisu APK Mirror.

Klawiatura stworzona przez Google cechuje się niewielkimi wymaganiami i szybkością działania. Choć z pozorów wydaje się bardzo prosta, w ustawieniach znajdziemy sporo przydatnych funkcji. Program wspiera pisanie gestami, w którego przypadku treści wprowadzamy nie odrywając palca od ekranu, a przesuwając go po poszczególnych literach słowa, jakie chcemy dodać. Integruje także system wprowadzania tekstu za pomocą głosu, oferuje ponadto automatyczną korektę błędnie wpisywanych słów. Problemu nie stanowi korzystanie z wielu słowników jednocześnie ani wybór motywu graficznego spośród czterech dostępnych w aplikacji (ciemne i jasne wersje dopasowane do założeń Holo oraz Material Design). Wśród opcji dostępnych w klawiaturze Google znajdziemy również możliwość personalizacji za pomocą wpisywanych danych i innych aplikacji tej firmy: program może uczyć się tego, co wpisujemy, aby lepiej podpowiadać kolejne słowa.

Twór podobny do oficjalnej klawiatury Google możemy znaleźć na wielu tańszych urządzeniach z Androidem. Nie jest to jednak program taki sam – wersja AOSP, w której przypadku producenci wykorzystują otwarty kod, najczęściej w ogóle nie oferuje słownika w języku polskim. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainstalować klawiaturę ze sklepu. Zapraszamy do jej przetestowania, program znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Warto wypróbować również wspomniane wcześniej SwiftKey i Swype, w wielu przypadkach mogą się one okazać lepszym wyborem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)