Yanosik Traffic – nowa metoda analizy ruchu drogowego dzięki współpracy z Be-Mobile

Strona główna Aktualności
Yanosik Traffic, fot. materiały prasowe Yanosik
Yanosik Traffic, fot. materiały prasowe Yanosik

O autorze

Yanosik Traffic to nowość, która ma pomóc zarządcom dróg w analizie i sterowaniu ruchem pojazdów. Jest efektem nawiązanej niedawno współpracy Yanosika z belgijską firmą Be-Mobile, której rozwiązania funkcjonują już między innymi w Belgii, Francji, Słowenii czy krajach Skandynawii. W Polsce to aplikacja Yanosik jest jednym ze źródeł informacji o zagęszczeniu pojazdów i średniej prędkości na drogach; dostarcza nawet 50 mld próbek GPS miesięcznie.

Na dzisiejszej, krótkiej konferencji dla dziennikarzy, przedstawiono zalety systemu, który pozwala śledzić w czasie rzeczywistym ruch drogowy na wiele sposobów. Z punktu widzenia kierowców najciekawsze mogą się wydawać dane FCD, czyli te uzyskiwane na podstawie analizy ruchu samochodów, w których włączona jest odpowiednia aplikacja. Na podstawie szybkości przemieszczania się kolejnych aut, da się dokładnie określić, jakie jest natężenie ruchu na danym odcinku drogi.

Nie jest to jednak jedyne źródło danych. Finalnie informacje o ruchu drogowym są bowiem agregacją danych FCD i między innymi danych pochodzących z drogowych czujników. Do tego dochodzą jeszcze dane o zdarzeniach (pochodzące choćby wprost z ośrodków kontroli ruchu czy mediów społecznościowych) oraz tzw. "dane ogólnodostępne" – TMC, ALERT C czy DATEX. Dopiero wszystkie razem wzięte i przetworzone wykorzystywane są do uzyskania osobno danych o ruchu i danych o zdarzeniach.

"To dzięki tak licznej społeczności oraz zaawansowanym systemom analizy danych Big Data możemy badać wiele czynników, które zahaczają o bezpieczeństwo czy płynność ruchu w miastach i na drogach pozamiejskich" – wyjaśnia Jakub Wesołowski, Yanosik. "Chętnie angażujemy się we współpracę z zarządcami dróg czy też samorządami miast, by systematycznie poprawiać sytuację kierowców i usprawniać zarządzanie ruchem".

Jak się okazuje, Yanosik jest od lat pośrednio wykorzystywany przez zarządców dróg. W Łodzi – na przykład – jest jednym ze źródeł danych branych pod uwagę przez system sterowania ruchem w mieście. Dzięki nawiązanej pod koniec 2019 roku współpracy z Be-Mobile, otwierają się nowe możliwości.

"Partnerstwo Yanosik i Be-Mobile daje nam możliwość stworzenia szeroko rozumianego „Ekosystemu Mobilności” – tłumaczy Jacek Saczuk z Be-mobile – "bardzo unikalnej i innowacyjnej platformy oferującej wiele rozwiązań dla urzędów miejskich i operatorów dróg: zarządzanie ruchem, analizy historyczne i w czasie rzeczywistym, C-ITS (komunikacja pojazd – infrastruktura drogowa), intermodalne planery podróży, informacje o ruchu drogowym w nawigacjach i wiele innych. Są to produkty bardzo nowe i wyjątkowe na polskim rynku, jednak z powodzeniem wdrożone przez nas w ponad 80 miastach w Europie i na świecie.

Podsumowując, działania Yanosika mogą pomóc stworzyć całą infrastrukturę niezbędną do płynnej wymiany informacji o wszystkich elementach drogowego ruchu. C-ITS wprowadzony przez Unię Europejską zakłada bowiem ostrzeganie kierowców m.in. o natężeniu ruchu czy czasie, przez jaki świecą się czerwone światła na skrzyżowaniach.

Aplikacja Yanosik na Androida i iOS-a jest dostępna w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s