YouTube Rewind — filmowo-muzyczne podsumowanie roku 2013

Strona główna Aktualności

O autorze

YouTube już zdążył podsumować rok 2013 i wyprodukować tradycyjny klip YouTube Rewind. Tym razem motywem przewodnim jest utwór The Fox (What Does the Fox Say?) wykonany przez norweskich komików z grupy Ylvis. Na listach przebojów jest to najwyżej oceniana norweska piosenka od czasów legendarnej grupy a-ha (konkretnie Take on me z 1985 roku), mimo że powstała jako anty-hit i parodia współczesnej muzyki popularnej, mająca promować program telewizyjny, prowadzony przez Ylvis. Piosenka zaliczyła ponad 275 milionów otworzeń i została wykorzystana między innymi w sprytnej kampanii SUSE (What Does the Chameleon Say?).

Poza norweskimi komikami, w filmie znajdziemy oczywiście Harlem Shake, który wygenerował falę dziwnych filmów i dyskusję na temat prawa do wykorzystania sampli. W tle zabrzmi również między innymi kolejny hit PSY, zatytułowany Gentleman czy Get Lucky — przebój Daft Punk. Lista postaci, które się przewijają przez sceny, jest naprawdę długa. Wiele jest bardzo charakterystycznych i nie sposób ich nie poznać, ale nie wszyscy zdobyli popularność w Polsce. Wiedzę można uzupełnić dzięki opisowi filmu. Warto również zapoznać się z playlistą Defining moments of 2013, w której załoga YouTube zebrała najważniejsze i najbardziej przełomowe materiały z tego roku — pojawienie się postaci Kid President, najlepsze produkcje bazujące na Harlem Shake, podsumowanie wiadomości, które oglądaliśmy na YouTube (meteoryt na terenie Rosji, atak bombowy podczas Maratonu w Bostonie, pierwsze publiczne wystąpienie najmłodszego członka brytyjskiej rodziny królewskiej, odnalezienie po 10 latach zaginionej kobiety), najlepsze parodie

Przenieśmy się na chwilę do Polski. Wśród internautów znad Wisły popularnością cieszy się również Harlem Shake w wykonaniu wojskowym, a także zapis gola strzelonego przez Artura Boruca, testy gimbazjalne, AbstrachujeTV oraz dobrze znany Kapitan Bomba.

Ranking najszybciej zdobywających popularność filmów otwiera

SA Wardega - Police Trainer, dalej znalazły się:

Osobny ranking został stworzony dla przebojów muzycznych. W tym roku szczęśliwie lista nie została opanowana przez klimaty disco polo i już nikt dla nikogo nie tańczy. Od siebie dodam, że piosenka Blondie w wykonaniu One Direction przywołała wspomnienia dobrej zabawy z Guitar Hero. Polacy najczęściej słuchali „Bałkanicy”:

Na dalszych pozycjach znalazły się:

Ranking światowy wygląda oczywiście nieco inaczej. Oglądając 10 najpopularniejszych na YouTube w dobiegającym końca roku klipów muzycznych, Miley Cyrus ma powody do radości, choć jej teledysk doczekał się kilku dziwnych przeróbek. YouTube jednak drugi rok pod rząd należał do Koreańskiego rapera, tancerza, piosenkarza, kompozytora, telewizyjnego celebryty i producenta w jednej osobie, posługującego się pseudonimem PSY:

Pierwszą dziesiątkę najszybciej zdobywających popularność filmów otwiera wspomniana wyżej piosenka norweskich komików o zwierzętach, na drugiej pozycji tu również znalazł się Harlem Shake w wydaniu wojskowym, dalej zaś uplasowały się filmy:

Pozostaje życzyć miłego słuchania i oglądania ;-).

© dobreprogramy
s