Zmiany w Windows Vista w odpowiedzi na zarzuty

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej, ale także Korei Południowej. Przypomnijmy, że w Europie w głównej mierze chodzi o wątpliwości związane z utrudnianiem dostępu do jądra systemu firmom trzecim zajmującym się bezpieczeństwem, ale także o obawy firmy Adobe zorientowane wokół formatu XPS, jak również paska wyszukiwania w IE7. Korea do tej listy zarzutów dopisuje jeszcze dodawanie do systemu komunikatora i odtwarzacza. Początkowo Microsoft wydał komunikat, że z powodu problemów stwarzanych przez Komisję Europejską premiera Visty w Europie może się opóźnić. Korporacja postanowiła jednak w ostatniej chwili wprowadzić kilka zmian w systemie, jak również w jego cyklu produkcyjno-wydawniczym tak, aby wyjaśnić powyższe wątpliwości.

Po pierwsze, Microsoft potwierdził listopadowy i styczniowy termin wydania systemu oraz zapewnił, że będzie on obowiązywał także w Unii Europejskiej i Korei. Niemniej w Korei faktycznie wersje Home Premium, Enterprise i Ultimate pozbawione odtwarzacza i komunikatora (nazwane Windows Vista "K") pojawią się dopiero wraz z poprawką Service Pack 1.

Czas na zmiany merytoryczne: te zachodzą w zakresie zabezpieczeń, wyszukiwania i formatu XPS. Po pierwsze Microsoft ogłosił, że pracuje nad zestawem API, które umożliwią firmom trzecim bezpieczny dostęp do jądra systemu. Prace te nie opóźnią jednak premiery Visty, a producentom oprogramowania pozwolą na zastąpienie komunikatów Security Center własnymi. W sekcji Welcome Center będzie również link do produktów chroniących bezpieczeństwo od firm trzecich, na takich samych prawach, jak w tej chwili link do OneCare.

Problem domyślnej wyszukiwarki w IE7 został rozwiązany w sposób następujący: jeśli użytkownik zaktualizuje swoją przeglądarkę z IE6, zostanie poproszony o wybór dostawcy wyszukiwania - domyślnym będzie dostawca aktualnie wybrany przez użytkownika w IE6. Wybór lub akceptacja będzie konieczna, gdyż po zignorowaniu okna pojawi się ono ponownie przy następnym otwarciu przeglądarki. Ci, którzy zainstalują Vistę na nowo otrzymają jako domyślną wyszukiwarkę Live Search.

W odpowiedzi zaś na wątpliwości Adobe dotyczące formatu XPS Microsoft zgodził się na upublicznienie go jako standardu i zapowiedział złożenie dokumentacji w stowarzyszeniu standaryzującym. XPS nie będzie jednak dołączony do pakietu Office 2007.

Zmiany nie są może bardzo odczuwalne dla większości użytkowników, ale jest szansa, że rozwiążą problemy i wątpliwości zgłaszane przez firmy konkurencyjne i Komisję Europejską - oczywiście jeśli zależy im na jakości produktu i dobru nas wszystkich, a nie wojnie z korporacją Microsoft kosztem użytkowników.

© dobreprogramy
s