AdBlock sfałszowany. Dwa popularne blokery reklam ogniwem oszustwa

AdBlock sfałszowany. Dwa popularne blokery reklam ogniwem oszustwa

Blokery reklam z niespodzianką (fot. Shutterstock.com)
Blokery reklam z niespodzianką (fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
18.09.2019 16:31, aktualizacja: 19.09.2019 10:33

Blokery reklam to jedne z najczęściej używanych wtyczek do przeglądarki. Trudno się temu dziwić, wszak gwarantują błogi spokój podczas przeglądania internetu. Ale czy na pewno? Zespół AdGuard przestrzega przed dwoma z nich, które wprawdzie realizują główny cel, ale dorzucają do tego pewną niespodziankę od twórców.

Sprawa dotyczy wtyczek AdBlock autorstwa firmy AdBlock Inc. oraz uBlock programisty nazwiskiem Charlie Lee. Obie są przeznaczone dla przeglądarki Chrome i znajdują się w Chrome Web Store.

Poza działaniem pożądanym, jakim jest zablokowanie szeroko pojętych reklam, jak ustalili spece z AdGuard, wtyczki pobierają z rozmaitych witryn ciasteczka śledzące. To główny element oszustwa określanego mianem nadziewania ciasteczek. W łańcuchu uwzględnione są najbardziej znane domeny, takie jak microsoft.com, linkedin.com, aliexpress.com czy booking.com.

(fot. AdGuard / Chrome Web Store)
(fot. AdGuard / Chrome Web Store)

Obecność tego rodzaju ciasteczka sprawia, że każda aktywność na wyżej wymienionych stronach odbierana jest jako pochodząca z linka polecającego, należącego oczywiście do nieuczciwych twórców rzeczonych blokerów. Ci w ten sposób zarabiają pieniądze, inkasując prowizje.

Według ekspertów skala przekrętu jest naprawdę ogromna. Wtyczki mają łącznie 1,6 mln aktywnych użytkowników dziennie, którzy stale napychają portfele oszustów.

Podłożenie linka afilacyjnego samo w sobie zagrożenia nie stanowi. Natomiast trzeba jeszcze pamiętać, że analogicznie można komuś podrzucić bardziej inwazyjnych szpiegów, bezpośrednio zbierających wrażliwe dane. Warto zatem baczniej przyglądać się instalowanym rozszerzeniom.

Szkodliwość została potwierdzona WYŁĄCZNIE w kontekście dwóch wtyczek wymienionych w treści artykułu. Pozostałe blokery można traktować jako bezpieczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)