Adres IP dla każdej żarówki?

17.05.2011 23:35, aktual.: 18.05.2011 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli znudziły wam się już dowcipy o lodówkach z dostępem do Internetu, wyobraźcie sobie, że każda żarówka w waszym domu posiada adres IP (koniecznie IPv6), komunikuje się z otoczeniem przez WiFi i tworzy z innymi żarówkami inteligentną sieć kontrolowaną z poziomu komputera, komórki lub czipu wszczepionego pod skórę.

Fantastyka naukowa? Poza czipem w głowie cała reszta jest już całkowicie realna - holenderski producent rozwiązań półprzewodnikowych, firma NXP, ogłosiła własnie wprowadzenie na rynek nowych żarówek wyposażonych w technologię GreenChip.

Pracę żarówek kontrolują sterowniki GreenChip iCFL lub iSSL, które pozwalają między innymi monitorować ich pracę oraz regulować poziom jasności i kolor światła. Dodatkowo dzięki kontrolerowi sieci bezprzewodowej 2,4 GHz standardzie IEEE 802.15.4 żarówki tworzą sieć komunikującą się z otoczeniem, np. aplikacją dla iPhone'a lub oprogramowaniem telewizora, które wraz z rozpoczęciem filmu może przygasić oświetlenie. Całość jest wyjątkowo energooszczędna - w trybie oczekiwania na komendy, sterowniki żarówek potrzebują jedynie 10 mW mocy. Nadawanie i odbieranie za pomocą WiFi wymaga poniżej 17 mA prądu. Całość kontrolowana jest przez warstwę abstrakcji bazującą na oprogramowaniu JenNet-IP. Internetowa lodówka to przy tym pikuś.

Wyposażenie w obsługę protokołu IP oraz sieci WiFi... żarówek, bez wątpienia pokazuje, że tego typu właściwości mogłyby posiadać praktycznie wszystkie sprzęty domowe. Pytanie, kiedy powstaną pierwsze żarówkowe antywirusy?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)