Allegro na celowniku UOKiK. Prezes Urzędu sprawdzi praktyki serwisu

Allegro na celowniku UOKiK. Prezes Urzędu sprawdzi praktyki serwisu

Allegro pod lupą UOKiK fot. dobreprogramy
Allegro pod lupą UOKiK fot. dobreprogramy
Karolina Modzelewska
03.09.2020 17:04, aktualizacja: 03.09.2020 17:28

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro. Urząd sprawdzi, czy popularny serwis nie naruszył przepisów antymonopolowych.

Tym razem UOKiK wziął pod lupę popularny serwis Allegro. Jak można przeczytać na stronie Urzędu, działania wyjaśniające zostały podjęte m.in. ze względu na wpływające skargi, które dotyczą zasad współpracy między Allegro a sprzedawcami.

UOKiK przyjrzy się działaniu Allegro

  • W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Skargi, które docierają do UOKiK, dotyczą przede wszystkim zmienionego mechanizmu opłat pobieranych przez Allegro, czyli zmian związanych z pobieraniem prowizji od sprzedaży. Zgodnie z nowym regulaminem prowizja obejmuje całą transakcję (cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego).

Warto zaznaczyć, że postępowanie wyjaśniające jest uruchamiane, gdy istnieją podejrzenia naruszenia reguł konkurencji. Jest ono jednak prowadzone "w sprawie", a nie "przeciwko" określonym podmiotom. Dlatego też, na obecnym etapie nie można mówić o formułowaniu zarzutów wobec serwisu i jego władz. Jeśli jednak dojdzie do wykrycia i udowodnienia naruszenia wspomnianych reguł, wówczas UOKiK może wszcząć postępowanie antymonopolowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)