AlphaGo wycofuje się z rozgrywek. Zajmie się poważniejszymi problemami

AlphaGo wycofuje się z rozgrywek. Zajmie się poważniejszymi problemami
Mariusz Błoński

30.05.2017 16:34, aktual.: 30.05.2017 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AlphaGo wygrał 3:0 z „pretensjonalnym dupkiem” - jak sam siebie określa – Ke Jie, zajmujący 1. miejsce w rankingu graczy w go Remiego Couloma. AlphaGo przechodzi na częściową emeryturę, bo po wygranej z najlepszym obecnie zawodnikiem na świecie twórcy sztucznej inteligencji uznali, że nie musi ona już udowadniać, że SI jest lepsze w go od człowieka. W końcu w ubiegłym roku rozgromiła 4:1 innego przedstawiciela światowej czołówki, Lee Sedola.

Demis Hassabis, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy firmy DeepMind, oraz Dave Silver, główny badacz DeepMind zajmujący się AlphaGo, poinformowali na blogu Google'a, że podczas rozgrywek z Sedolem i Jie, ich program wykazał się niezwykłą kreatywnością i dowiódł, że może być przydatny w rozwiązywaniu złożonych problemów, które wykraczają daleko poza świat go.

Dlatego też zespół odpowiedzialny za rozwój AlphaGo skupi się teraz na zbudowaniu na jego bazie zaawansowanego algorytmu ogólnego przeznaczenia, który może pewnego dnia pomóc naukowcom zarówno w poszukiwaniu nowych leków, opracowaniu technologii znacząco obniżających zużycie energii, jak też w stworzeniu nowych materiałów.

AlphaGo wycofuje się z konkurowania w grze, ale nie jest to koniec naszej współpracy ze społecznością go, u której mamy olbrzymi dług wdzięczności za jej zaangażowanie w ciągu ostatnich kilku lat. Planujemy opublikowanie w bieżącym roku artykułu naukowego, w którym szczegółowo przeanalizujemy dokonane przez nas udoskonalenia wydajności algorytmu oraz opiszemy jego możliwości jako narzędzia ogólnego przeznaczenia, rozwiązującego problemy różnego rodzaju. Mamy nadzieję, że inni deweloperzy wykorzystają ten artykuł, podobnie jak wykorzystali pierwszy naukowy opis AlphaGo do stworzenia własnych doskonalszych algorytmów grających w go, stwierdzili Hassabis i Silver.

Autorzy AlphaGo przyznają, że wykorzystali mecz z Ke Jie do skontaktowania się z czołowymi światowymi graczami i zaprezentowania im partii, które wcześniej algorytm rozegrał sam ze sobą. Spośród milionów rozgrywek, jakie miały miejsce od czasu meczu z Lee Sedolem, wybrano 50 najbardziej interesujących. Przedstawiciele światowej czołówki, Shi Yue i Gu Li byli pod wielkim wrażeniem i przyznali, że mogą się wiele od AlphaGo nauczyć. Teraz partie te może przeanalizować każdy chętny, gdyż zostały udostępnione na witrynie DeepMind.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)