AMD chce zostać molochem jak Intel? WSJ: Trwają rozmowy o przejęciu potentata FPGA

AMD chce zostać molochem jak Intel? WSJ: Trwają rozmowy o przejęciu potentata FPGA

AMD chce zostać molochem jak Intel? WSJ: Trwają rozmowy o przejęciu potentata FPGA
Piotr Urbaniak
09.10.2020 16:34

AMD zmierza do przejęcia jednego z największych producentów FPGA, spółki Xilinx – donosi Wall Street Journal. Negocjacje są ponoć na ostatniej prostej.

Xilinx jest w chwili obecnej największym obok Intela producentem układów FPGA. Intensywnie współpracuje m.in. z branżą motoryzacyjną, w tym Subaru i Continentalem. Oferuje też akceleratory dla centrów danych, znane jako Alveo, makroskalowe procesory sygnałowe oraz komponenty sieciowe, również dla sieci 5G.

Niejako więc wpisuje się w lukę, która oddziela AMD od uważanego za bezpośrednio konkurencyjnego Intela. I dlatego też, jak twierdzi WSJ, pojawił się pomysł przejęcia.

Gdyby tak się faktycznie stało, to będzie to jedna z największych transakcji na rynku technologicznym w ostatnim czasie. Kapitalizacja giełdowa Xilinx to obecnie około 26 mld dol., a wartość spółki szacuje się na ponad 30 mld dol. Szacowany przychód na rok 2020 wynosi 3,16 mld.

Zauważalnie mniej niż chociażby 40 mld dol., które wyłożyła Nvidia za ARM, ale w dalszym ciągu mówimy o ścisłej czołówce. Tym bardziej, że Xilinx ma ogromne znaczenie strategiczne. Jak już zostało zauważone, pozwoli wprowadzić AMD na nieznane dotąd rynki. Obawy budzić może jedynie coraz większa konsolidacja rynku technologicznego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)