AMD przekrzykuje się z Nvidią o pamięci i przynajmniej jedna strona kłamie

AMD przekrzykuje się z Nvidią o pamięci i przynajmniej jedna strona kłamie

AMD przekrzykuje się z Nvidią o pamięci i przynajmniej jedna strona kłamie
Piotr Urbaniak
13.11.2020 05:16

Odpowiednik techniki AMD Smart Access Memory trafi również do kart Nvidii – ujawnia producent. I jest to o tyle ciekawe, że pierwotnie tę funkcję sprzedano jako ekskluzywną dla procesorów Ryzen 5000 i kart graficznych Radeon RX 6000.

AMD Smart Access Memory to rozwiązanie pozwalające procesorowi na bezpośrednie mapowanie pamięci należącej do karty graficznej.

Nie jest to wprawdzie koncepcja zupełnie nowa, gdyż sama korelacja CPU i dGPU wymusza pewną synergię VRAM-u, ale inżynierowie poszli o krok dalej niż dotychczas. Zamiast ograniczać przestrzeń adresową do skromnego wycinka, zazwyczaj maksymalnie 256 MB, dali procesorowi dostęp do całej fizycznie dostępnej puli.

Obraz

Według przedstawionych wyników, ma to pozwolić na zwiększenie liczby klatek w grach w przedziale od kilku do kilkunastu procent. Ale pojawia się warunek: funkcja zadziała tylko na komputerach z procesorem Ryzen 5000 i grafiką Radeon RX 6000.

Konkurencyjna Nvidia sugeruje, że tego rodzaju ograniczenie jest sztuczne

Jak twierdzi, możliwość mapowania VRAM-u przez CPU wynika ze specyfikacji PCI Express i nawet nie wymaga najnowszego Gen 4, a zadowoli się starszym PCIe 3.0. Zadziała jednocześnie bez względu na procesor, a więc także na platformach z chipami Intela.

Zgodnie z deklaracją, jaka padła w rozmowie z dziennikarzami Gamers Nexus, karty GeForce RTX 30 otrzymają odpowiednik SAM poprzez aktualizację sterownika, co pozwoli ponoć na podobne wzrosty wydajności jak te prezentowane przez AMD. Kto kłamie?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)