AMD Radeon RX Vega zaprezentowane: odpowiedź czerwonych na GTX 1080

AMD Radeon RX Vega zaprezentowane: odpowiedź czerwonych na GTX 1080

AMD Radeon RX Vega zaprezentowane: odpowiedź czerwonych na GTX 1080
Oskar Ziomek
31.07.2017 23:07, aktualizacja: 31.07.2017 23:23

Nadszedł czas na oficjalną zapowiedź nowej serii kart graficznych od AMD, o której mówiło się już od jakiegoś czasu. Radeony RX Vega dostępne będą na początku w dwóch głównych wariantach, z których wydajniejszy, Vega 64 – w trzech wersjach, w tym z chłodzeniem wodnym. Chłodzona powietrzem jednostka ma kosztować niespełna 500 dolarów, z kolei najmocniejsza edycja przedstawiana jest jako konkurencja dla GeForce'a GTX 1080 – czy okaże się hitem sprzedażowym?

By to stwierdzić, przyjdzie nam poczekać na pierwsze niezależne testy, na które będzie można liczyć już wkrótce, jako że karty mają trafić do sprzedaży w połowie sierpnia. Topowa karta to 64 jednostki obliczeniowe, 8GB pamięci z przepustowością 484 GB/s, bazowe taktowanie zegara na poziomie 1406 MHz (z podbiciem do 1677) oraz szczytowa moc obliczeniowa dla FP32 wynosząca 13,7 TFLOPS. W tym przypadku otrzymujemy także chłodzenie wodne, ale sugerowana cena to już 700 dolarów.

Introducing Radeon™ RX Vega

Najtańszy Radeon, RX Vega 56 ma kosztować natomiast niespełna 400 dolarów i będzie dostępny tylko w wersji z chłodzeniem powietrznym. Również tutaj znajdziemy 8GB pamięci (choć z przepustowością 410 GB/s), bazowe taktowanie na poziomie 1156 MHz z podbiciem do 1471 oraz szczytową wydajność sięgającą 10,5 TFLOPS.

AMD chwali się, że nowe Radeony mają być dużo lepsze od konkurencji, gdy chodzi o minimalną liczbę klatek w testowanych tytułach oraz zapewniać więcej klatek na sekundę podczas korzystania z wysokich rozdzielczości. Dzięki temu, w zestawieniu z monitorem obsługującym FreeSync, wrażenia z rozgrywki mają być po prostu lepsze.

RX Vega ma wygrywać z konkurencją w bitwie na najniższą liczbę klatek w testowanych tytułach
RX Vega ma wygrywać z konkurencją w bitwie na najniższą liczbę klatek w testowanych tytułach

By zachęcić do zakupów nowych użytkowników, AMD planuje swoje nowe karty sprzedawać nie tylko samodzielnie, ale także w zestawach. Te różnią się w zależności od rynków. Według aktualnej informacji na oficjalnej stronie, w Europie będzie można skorzystać z opcji, w której do karty otrzymamy dodatkowo dwie gry oraz 100 dolarów zniżki na wybrane pakiety składające się z płyty głównej oraz procesora AMD Ryzen.

Taka oferta ma być zachęcająca przede wszystkim dla graczy, którzy długo nie udoskonalali swojego komputera i są gotowi zmienić całą platformę. Warto dodać, iż na rynku pojawi się także RX Vega Nano – miniaturowa wersja karty z nowej serii, która gabarytami ma być odpowiednia do obudów mini-ITX.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)