Android 4.5 (lub 5.0) może utrudnić uruchamianie aplikacji jako root

Android 4.5 (lub 5.0) może utrudnić uruchamianie aplikacji jako root24.01.2014 18:19
Android 4.5 (lub 5.0) może utrudnić uruchamianie aplikacji jako root
Tomek Kondrat

Nadchodząca wersja Androida może w znaczący sposób utrudnić, a nawet uniemożliwić działanie aplikacji wymagających praw roota. Wprowadzone niedawno zmiany w kodzie źródłowym są tego potwierdzeniem.

Holenderski deweloper Jorrit Jongma, bardziej znany jako Chainfire, twórca takich aplikacji jak SuperSU lub TriangleAway, ostrzegł o potencjalnym zagrożeniu w jednym ze swoich wpisów na Google+. Według programisty, który jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie, zastosowane zmiany uniemożliwią uruchamianie plików binarnych z partycji /data przez aplikację wykorzystującą roota. W obecnej chwili aplikacje te dokonują modyfikacji pliku na partycji danych i dalej wykonują polecenia jako root. Po zmianach proponowanym przez Google niemożliwym stanie się modyfikowanie partycji systemowej, nawet w przypadku obecności biblioteki su w systemie.

350046314337429441

Chainfire twierdzi, że nie ma uniwersalnego rozwiązania tego problemu i metoda wykorzystana w jednej aplikacji może nie działać w drugiej. Wynika z tego, że spora część aplikacji będzie wymagała uaktualnienia, jednak starsze programy mogą przestać działać. Chainfire uaktualnił jednak swoją aplikację SuperSU, która jest w stanie poradzić sobie z potencjalnymi zmianami.

Jorrit Jongma, znany jako Chainfire
Jorrit Jongma, znany jako Chainfire

Zmiany zostały wprowadzone do głównej gałęzi Androida i można je zweryfikować przeglądając ten i ten commit. Na szczęście nie zapowiedziano jeszcze nowego Androida w wersji 4.5 lub 5.0 i bardzo możliwe, że do tego czasu zmiany zostaną wycofane.

Ruch Google należy interpretować jako próbę jeszcze większego zabezpieczenia platformy. Odbywa się to jednak kosztem bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wykorzystywali prawa roota np. do robienia kopii zapasowych programem Titanium Backup.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)