Android 7.1.1 i starsze pożyją dłużej niż zakładano

Android 7.1.1 i starsze pożyją dłużej niż zakładano

Android 7.1.1 i starsze pożyją dłużej niż zakładano
Piotr Urbaniak
22.12.2020 10:25

Masz smartfon z Androidem 7.1.1 lub starszym? Dobra wiadomość: jeszcze nie musisz go wymieniać, przynajmniej z czysto teoretycznego punktu widzenia.

Jeszcze w listopadzie jeden z kluczowych urzędów certyfikacji Let's Encrypt ogłosił plany przejścia na algorytm generowania podpisów przy użyciu własnego certyfikatu SSL. To posunięcie zagroziło starszym smartfonom z Androidem utratą dostępu do wielu stron internetowych, w tym banków, już w 2021 roku. Teraz jednak okres agonii postanowiono wydłużyć.

Za kulisami rozgrywa się wątek zakończenia współpracy Let's Encrypt z IdenTrust, a więc firmą, która była dotąd faktycznym wystawcą podpisu.

Niestety, ważność rzeczonego kończy się właśnie w przyszłym roku, a porozumienia w sprawie ewentualnego rozwiązania skrośnego brakło. Innymi słowy, właściciele starszych urządzeń pozostawali na lodzie, gdyż lada moment ich sprzęt miał zostać oflagowany jako niezaufany, a cześć witryn – odmawiać dostępu.

Obraz

W swoim nowym ogłoszeniu Let’s Encrypt twierdzi, że udało się znaleźć obejście problemu, które będzie działać aż do roku 2024. Co warte podkreślenia, użytkownicy końcowi nie będą musieli nic robić. Nawet nie dowiedzą się, że prawie stracili dostęp do najbezpieczniejszych witryn, jeśli nie natrafią na notkę w prasie.

Let's Encrypt nadmienia również, że rozwiązanie zapewnia „nieprzerwaną obsługę wszystkich użytkowników” i pozwoli uniknąć „potencjalnej awarii”, o którą się obawiano.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)