Android Auto 5.3 usuwa szereg błędów, ale są też złe wieści dla użytkowników Androida 5.0

Android Auto 5.3 usuwa szereg błędów, ale są też złe wieści dla użytkowników Androida 5.0

Android Auto 5.3 to od dawna wyczekiwana aktualizacja, fot. Getty Images
Android Auto 5.3 to od dawna wyczekiwana aktualizacja, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
05.05.2020 16:57

Android Auto 5.3 jest już dostępny do pobrania i jest to kolejna wersja, w której pokładane są spore nadzieje. Od miesięcy system ma bowiem liczne problemy ze sprawnym działaniem, a ostatnie aktualizacje niewiele w tym zakresie zmieniły. Google podaje wprost, jakie nowości przynosi nowa wersja Androida Auto – dobre wieści dotyczą między innymi odczytywania komunikatów w niewłaściwych językach.

Na stronie pomocy technicznej Google'a możemy przeczytać o rozwiązaniu naprawdę wielu usterek. W tej wersji usunięto między innymi problemy z lektorem, komunikatem o zbyt słabym połączeniu z internetem, wyeliminowano usterkę związaną z niewłaściwym wyświetlaniem powiadomień czy działaniem przycisków kończenia połączeń głosowych.

Jeśli wszystkie łatki są skuteczne (co bez testów samych kierowców trudno jednoznacznie stwierdzić), jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych aktualizacji Androida Auto od miesięcy. Z pierwszych komentarzy na reddicie, które są często cennym źródłem praktycznych informacji o nowych wydaniach, tym razem jednak nie można się wiele dowiedzieć.

Jeden z kierowców podaje, że zauważył zdecydowanie sprawniejsze działanie Androida Auto 5.3 w porównaniu do poprzednich wersji i dużo szybsze przełączanie aplikacji. Ktoś inny słusznie zauważa, że mała liczba komentarzy wynika zapewne z okresu pandemii, a co za tym idzie – rzadszych okazji do korzystania z Androida Auto w samochodzie.

Koniec Androida Auto w smartfonach z Androidem 5.0?

Android Auto 5.3 jest także pierwszą od dawna wersją systemu, w której zwrócono uwagę na zmiany "pod maską". Analizując plik APK udało się zauważyć nowe łańcuchy znaków, które sugerują, że Google planuje podnieść minimalne wymagania systemowe.

W aplikacji zaszyto bowiem komunikaty System w telefonie jest zbyt stary oraz Aplikacja będzie wkrótce wymagać aktualizacji Androida, które jednoznacznie zasugerują kierowcy konieczność aktualizacji oprogramowania w smartfonie, a więc w praktyce (bowiem mówimy o Androidzie 5.0) – zmianę urządzenia na nowsze. Pojawia się także sugestia, że w przyszłości Android Auto nie będzie działał w smartfonach, które nie otrzymały certyfikatu Google Play Protect.

Łańcuchy znaków w Androidzie Auto 5.3 sugerują nadchodzące porzucenie obsługi Androida 5.0, fot. shmykelsa/reddit.
Łańcuchy znaków w Androidzie Auto 5.3 sugerują nadchodzące porzucenie obsługi Androida 5.0, fot. shmykelsa/reddit.

Obecnie Android Auto jest dostępny dla kierowców korzystających w smartfonach z Androida 5.0 lub nowszych. W przypadku Androida 10, Android Auto jest zintegrowany z systemem i aby korzystać z niego na ekranie w samochodzie, nie jest potrzebna instalacja dodatkowych aplikacji. Na razie nie wiadomo, jak i kiedy miałyby się zmienić minimalne wymagania. Ze statystyk CERT Orange wynika, że z Androida 5.0 korzysta dziś mniej niż 1 proc. użytkowników mobilnego systemu Google'a.

Aplikację Android Auto oraz Android Auto for phone screens (dla użytkowników Androida 10) można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)