Android Auto i Apple CarPlay gorsze niż alkohol i marihuana. Zbadano czas reakcji kierowców

Android Auto i Apple CarPlay gorsze niż alkohol i marihuana. Zbadano czas reakcji kierowców

Systemy infotainment w samochodach wpływają na czas reakcji bardziej niż alkohol, fot. materiały prasowe Honda
Systemy infotainment w samochodach wpływają na czas reakcji bardziej niż alkohol, fot. materiały prasowe Honda
Oskar Ziomek
23.03.2020 11:45

Kierowcy korzystający z Androida Auto lub Apple CarPlay w samochodach, muszą mieć się na baczności. Jak wynika z najnowszych badań, używanie takich systemów podczas jazdy – nawet jedynie za pomocą komend głosowych – ma większy wpływ na czas reakcji kierowcy niż marihuana czy jazda po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Badacze ostrzegają przed konsekwencjami.

Niecodzienne porównanie zaprezentowali analitycy z IAM RoadSmart, zwracając uwagę, że korzystanie z ekranów dotykowych w samochodzie jest bardzo niebezpieczne. Badania wykazały, że aby obsłużyć Androida Auto czy Apple CarPlay dotykowo, czas reakcji kierowcy zwiększa się o ponad 50 procent. W konsekwencji, podczas jazdy autostradą pojawiają się problemy z zachowaniem dystansu do poprzedzającego pojazdu i z utrzymaniem samochodu na środku pasa ruchu.

Android Auto i Apple CarPlay wydłużają reakcję kierowców bardziej niż alkohol, fot. iamroadsmart.com
Android Auto i Apple CarPlay wydłużają reakcję kierowców bardziej niż alkohol, fot. iamroadsmart.com

W przypadku obsługiwania systemów infotainment za pomocą komend głosowych, reakcja jest nadal wolniejsza, niż podczas pisania wiadomości w trzymanym w ręku telefonie. Jednak co najciekawsze, wszystkie te sposoby interakcji z elektroniką mają większy wpływ na kierowcę od marihuany oraz alkoholu. Warto natomiast wziąć pod uwagę, że akurat w tym przypadku jest mowa o dawce, po której według norm w Wielkiej Brytanii, kierowca nadal może się poruszać po drogach.

Aby unaocznić skalę problemu, badacze zwracają uwagę, że aby obsłużyć systemy z ekranami dotykowymi w samochodzie, kierowcy odwracali wzrok nawet na 16 sekund. Przy prędkości 70 mil na godzinę (ok. 112 kilometrów na godzinę) odpowiada to dystansowi około 500 metrów. Wcześniej uważano, że systemy Android Auto i Apple CarPlay są mniej absorbujące od typowych przycisków w pojazdach.

Niezależnie od interpretacji wyników, podczas jazdy samochodem warto być po prostu ostrożnym. Każdy ekran wymagający uwagi ma wpływ na skupienie kierowcy, bez względu na to, na jak długo odrywany jest wzrok od drogi. Android Auto wypadł w teście nieznacznie lepiej od Apple CarPlay, niewykluczone jednak iż jest to konsekwencją stopnia rozbudowania i optymalizacji obydwu systemów – jak wynika z obserwacji wielu użytkowników, oprogramowanie Google'a bywa wolniejsze w działaniu.

Aplikację Android Auto oraz Android Auto for phone screens (dla użytkowników Androida 10) można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)