Android Q: Google ujednolici gesty na wszystkich nowych smartfonach

Android Q: Google ujednolici gesty na wszystkich nowych smartfonach

Android Q: Google ujednolici gesty na wszystkich nowych smartfonach
Redakcja
09.08.2019 18:28

Gesty w Androidzie - Google wreszcie zrobi to jak należy.

Google opracował autorski system gestów już w Androidzie 9 Pie, ale zrobił to w najgorszy możliwy sposób.

Po pierwsze - interfejs cały czas wyświetlał pasek nawigacyjny, co było bez sensu. Co komu po gestach jeśli przestrzeń robocza i tak jest ucięta przez niezagospodarowany pasek?

Obraz

Po drugie - wielu użytkowników Androida 9 Pie może nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia tego systemu gestów. Google w żaden sposób nie wymuszał korzystania z niego na swoich partnerach, więc i mało kto korzystał. Samsung korzysta z własnego systemu nawigacyjnego. Podobnie Huawei, Xiaomi, OPPO i masa innych firm.

Android Q: gesty wreszcie zrobione dobrze i dla wszystkich

Android Q wprowadza odświeżone gesty, o czym wiadomo od dawna. Teraz Google ujawnia, dlaczego zdecydował się na jego implementację.

Według argumentacji Google'a, gesty:

  • pozwalają wykorzystać pełną przestrzeń ekranu;
  • są bardziej intencjonalne (przycisk można kliknąć niechcący, wykonać przypadkowo gest jest trudniej);
  • są bardziej naturalnym i szybszym sposobem na wykonywanie podstawowych akcji.

Na poparcie ostatniej tezy Google przytacza twarde dane. Miał przeprowadzić badania, które wykazały, że ludzie szybciej wykonują niektóre czynności, gdy za akcje wstecz i powrót do ekranu domowego odpowiadają gesty.

Obraz
Obraz

Jeszcze ważniejsze jest to, że Google chce ujednolicić nawigację różnych smartfonów

Google słusznie zauważa, że obecnie różne smartfony z Androidem obsługiwane są w różny sposób. To może być przyczyną problemów, zwłaszcza wśród mniej świadomych użytkowników, którzy mogą mieć trudności z obsługą telefonu np. po przesiadce z samsunga na huaweia.

Tu robi się ciekawie, bo jeszcze w maju przedstawiciele Google'a przekonywali, że nie będą zmuszać zewnętrznych producentów do korzystania z nowych gestów. Teraz zmieniają nieco narrację.

W notce dla developerów pojawiła się informacja, że przez ostatni rok Google ściśle współpracował z firmami Samsung, Xiaomi, HMD Global, OPPO, OnePlus, LG, Motorola oraz "wieloma innymi" nad ujednoliceniem sposobu nawigacji.

Padła jasna deklaracja: "gesty z Androida Q będą domyślnym systemem gestów dla nowych smartfonów z Q".

Kluczowe jest tu słowo "domyślny". Oznacza to, że producenci wciąż będą mogli implementować własne sposoby nawigacji za pomocą gestów, które będzie można aktywować w ustawieniach.

Google podkreśla jednocześnie, że Android Q w dalszym ciągu pozwoli użytkownikom na korzystanie z klasycznych wirtualnych przycisków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)