Android Q z ciemnym motywem: do internetu trafiły pierwsze zrzuty ekranu

Pierwsze zrzuty ekranu ciemnego motywu Androida trafiły do sieci (depositphotos)
Pierwsze zrzuty ekranu ciemnego motywu Androida trafiły do sieci (depositphotos)
Oskar Ziomek

16.01.2019 23:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe wydanie Androida, które pojawi się prawdopodobnie latem tego roku i zostanie oznaczone literą Q, z pewnością przyniesie wiele ciekawych nowości. Już teraz wiemy, że jedną z nich będzie możliwość włączenia obowiązującego w całym systemie ciemnego motywu. O ile wcześniej swoje przypuszczenia opieraliśmy wyłącznie na zmianach w kodzie, tak teraz dysponujemy już pierwszymi zrzutami ekranu nowego trybu. Wszystko to za sprawą serwisu XDA Developers, na łamach którego opublikowano informacje o najnowszym Androidzie, bazując na możliwościach nieukończonej wersji, która wyciekła do sieci w tym tygodniu.

Jak się okazuje, mimo, iż opisywana kompilacja jest dość wczesną wersją systemu, wiele elementów interfejsu związanych z ciemnym motywem sprawia wrażenie ukończonych. Jak widać na poniższych grafikach, raz włączony w opcjach tryb ciemny obowiązuje na wszystkich ekranach w systemie, dzięki czemu interfejs jest spójny i podczas korzystania w nocy nie zaskoczy użytkownika zbyt jasnymi barwami.

Pierwsze zrzuty ekranu ciemnego trybu w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.
Pierwsze zrzuty ekranu ciemnego trybu w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.

Ustawienia pozwalają włączyć tryb ciemny na stałe lub skorzystać z trybu automatycznego. W tym przypadku to smartfon sam zdecyduje, kiedy należy włączyć ciemne kolory bazując na porze dnia. Całość będzie działać najpewniej analogicznie choćby do podglądu mapy w aplikacji Google Maps w trybie samochodowym. Jak zwraca uwagę XDA, na razie nie wiadomo, czy tryb będzie również nadpisywać ustawienia kolorów systemowych aplikacji autorstwa Google. Mowa na przykład o aplikacji YouTube czy Wiadomościach, które obsługują już ciemne motywy, jednak na tę chwilę trzeba je aktywować ręcznie w ich ustawieniach, niezależnie od opcji systemowych.

Dodać należy jednak, iż programiści mają do dyspozycji opcję wymuszania ciemnych kolorów. XDA zwraca uwagę, iż ta opcja pozwala włączyć ciemne kolory tła w programach, które nie zostały domyślnie wyposażone w możliwość włączenia ciemnego motywu. Więcej szczegółów nie jest na razie znanych. Warto jednak przypomnieć, że implementacja ciemnego trybu to dla Google jeden z najnowszych priorytetów – w listopadzie ubiegłego roku twórcy przyznali, że promowanie jasnych kolorów w systemie to błąd, który trzeba jak najszybciej naprawić.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także