Aplikacje win32 i .NET mogą już trafić do Windows Store. Microsoft wydał automatyczny konwerter

Aplikacje win32 i .NET mogą już trafić do Windows Store. Microsoft wydał automatyczny konwerter14.09.2016 21:23
Aplikacje win32 i .NET mogą już trafić do Windows Store. Microsoft wydał automatyczny konwerter

Do spełnienia marzenia o Uniwersalnej Platformy Windows (UWP)coraz bliżej – od dzisiaj aplikacje win32 i .NET mogą już byćoficjalnie dystrybuowane i sprzedawane przez Windows Store.Oczywiście proces nie jest automatyczny. Najpierw taką aplikacjętrzeba będzie przekonwertować. Powstała w ten sposób paczka AppXbędzie jednak tak samo instalowana, aktualizowana i deinstalowanajak w wypadku normalnych aplikacji UWP.

O Projekcie Centennial usłyszeliśmy oficjalnie na konferencjiBuild 2015. Było to rozwiązanie podstawowego problemu „nowego”Windowsa. Co z tego, że Universal Windows Platform to jednolityzbiór API ogarniający wszystkie urządzenia z systemami Microsoftu,skoro najważniejsza kategoria aplikacji, tj. desktopoweoprogramowanie od lat pisane na API win32 nie ma z nim nic wspólnego?Poprzez Projekt Centennial możliwe miało być przekonwertowanieistniejących już aplikacji win32, tak by działały na UWP i mogłybyć rozpowszechniane przez Windows Store.

350188349493110721

Co więcej, to narzędzie pozwalało na dodanie rozmaitychfunkcjonalności związanych z UWP do starych aplikacji, takich jaknp. obsługa powiadomień Windowsa 10 czy dynamicznych kafelków –bez przepisywania czegokolwiek. Podstawowe ograniczenie? No cóż,cudów nie ma. Końcowy efekt oczywiście nie jest uniwersalnąaplikacją, nie będzie działał np. na urządzeniach z procesoramiARM. W rzeczywistości jesteśmy ograniczeni do desktopa x86 zWindowsem 10.

Nie wszystkie też aplikacje desktopowe mogą zostać w ten sposóbprzekonwertowane. Z całą listą ograniczeń (wraz z propozycjamiich obejścia) możecie zapoznać się na stronachMSDN. W wypadku oprogramowania względnie nowego, niewymagającego dostępu do usług Windows ani sterownikówdziałających w trybie kernela, nie powinno być jednak większychproblemów. Pierwszą aplikacją, która oficjalnie została w tensposób przerobiona, jest klient Evernote.

W swojej finalnej formie Projekt Centennial przyjął nazwęDesktop App Converter. Jego wersję Preview pobrać można ze stronMicrosoftu. By zminimalizować ironię tego faktu, Desktop AppConverter pojawił się także jako uniwersalna aplikacja w WindowsStore.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)